Capital.ba

Prvi elektronski vlasnički udjeli u d.o.o. registrovani u Centralnom registru hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka

20.03.2024. / 10:30

BANJALUKA – Privredno društvo Solvia FME d.o.o. Banja Luka u vlasništvu Mladena Ignjatovića iz Banja Luke, ostvarilo je značajan iskorak u korporativnoj i poslovnoj istoriji Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, postavljajući novi standard u registraciji vlasničkih udjela u društvu sa ograničenom odgovornošću u nematerijalizovanom obliku odnosno kao elektronski zapis u Centralnom registru hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka.

Ovaj značajan poslovni iskorak u poslovanju ove kompanije, dolazi kao rezultat nedavnih izmjena Zakona o privrednim društvima Republike Srpske iz 2023. godine, omogućavajući društvima da elektronski registruju svoje vlasničke udjele u Centralnom registru hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka.

Solvia FME d.o.o. Banja Luka je prvo pravno lice organizovano kao društvo sa ograničenom odgovornošću koje je iskoristilo ovu zakonsku mogućnost u Republici Srpskoj, stavljajući sebe u prvi plan kao pionira digitalizacije i transformacije poslovanja na nivou upravljanja vlasničkim udjelima, ne samo na području digitalizacije upravljanja procesima dnevnih poslovnih aktivnosti.

Mladen Ignjatović, osnivač i vlasnik Solvia FME d.o.o. Banja Luka, ističe: “Ovo je značajan iskorak za naše privredno društvo, ali i čitavu poslovnu zajednicu. Elektronski vlasnički udjeli donose ne samo praktičnost u upravljanju istima, već i veći nivo sigurnosti i transparentnosti u više sfera poslovanja.

Osim što omogućava lakše i efikasnije upravljanje udjelima, nova zakonska regulativa pruža i dodatne koristi i u oblasti sprečavanja pranja novca. Centralni registar sada može identifikovati krajnjeg vlasnika društva, čime se podiže nivo integriteta tržišta vlasničkih udjela u doo.

Ovo predstavlja novu, sjajnu, mogućnost za druge kompanije da slijede naš primjer i unaprijede svoje poslovanje. Sve navedeno podstiče stvaranje dodatne pravne sigurnosti na tržištu vlasničkih udjela u društvima sa ograničenom odgovornošću, a Solvia FME d.o.o. može pružiti i podršku i mentorstvo u ovom procesu registracije vlasničkih udjela u elektronskom obliku“, dodaje Ignjatović.

Solvia FME d.o.o. Banja Luka poziva sve zainteresovane kompanije da se pridruže u ovom poslovnom napretku i zajedno doprinesu stvaranju stabilnog i transparentnog poslovnog okruženja u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.

Izmjene zakona iz 2023. godine

Izmjenama i dopunama Zakona o privrednim društvima Republike Srpske iz 2023. godine propisano je da  članovi društva sa ograničenom odgovornošću mogu svoje udjele registrovati u Centralnom registru hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka. Udjeli koji su registrovani u Centralnom registru u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, smatraju se hartijama od vrijednosti i slobodno su prenosivi. Propisi kojima je uređeno tržište hartija od vrijednosti shodno se primjenjuju i na vođenje registra udjela kod Centralnog registra i izdavanje izvještaja.

 U slučaju prenosa poslova vođenja knjige udjela na Centralni registar, primjenjuje se načelo konstitutivnosti upisa u Centralni registar, koje podrazumijeva da se sva prava i obaveze stiču od dana upisa u Centralni registar, bez obzira na dan upisa u registar poslovnih subjekata.

 Ovo je prvi korak ka transformaciji poslovanja pravnih lica organizovanih kao društava sa ograničenom odgovornošću i transformaciji postupka registracije poslovnog subjekta sa sudskog postupka na upravni postupak registracije pred Centralnim registrom, što dovodi do dodatne pravne sigurnosti kod vlasništva nad članskim udjelima u d.o.o.

PR

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Prvi elektronski vlasnički udjeli u d.o.o. registrovani u Centralnom registru hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka

    1. ribnjak administracija

      zasto je sad ovo bitno, jeli sad ovo znaci da se sve firme sa berze mogu registrovati kao doo ? kako mogu biti doo a imati akcije od vrijednosti ?

    2. Komentator

      Lijepo, a šta to sada znači u kontekstu trgovine tim udjelima? Hoće li tu biti posla za berzu, banke i brokere ili će to biti samo direktna kupoprodaja udjela koja će se registrovati kod CR HoV?

    3. Akcionar

      Mlađo je uvijek bio avangarda i protivnik postojećih “učmalih” normi :)

      Što se tiče registracije vlasništva doo u CR, mislim da bi to u budućnosti trebalo da bude obaveza, a ne samo mogućnost. A to otvara brojne benefite.

      • stani ljudino

        Zasto bi trebalo da bude obaveza? Obaveza je bila kotiranje svih ad na berzu pa znamo kako je to zavrsilo.
        Ako ima benefita, to ce vlasnici prepoznati i sami registrovati u CR, onima kojima to bude trebalo. Vecini ne treba i registruju doo radi obavljanja svoje djelatnosti.

        • Toni

          Slažem se potpuno da nikako ne treba biti obaveza. Ako ne donosi dodatnu vrijednost zašto bi doo i fenig platilo za ovu mogućnost. Doo su već previše opterećeni postojećim “dobrovoljnim” članstvom u raznim privrednim asocijacijama da joj čist trošak bez korisnosti ne treba. Bilo bi dobro da se privredna komora i udruženje poslodavaca uključe i promovišu članstvu/doo sve benefitie registracije udjela doo, koje se pominju u članku…

        • Akcionar

          Naveo sam “u budućnosti”, a ne da to treba ili mora odmah :)
          Primjera radi, to bi mogla da bude obaveza za sve doo koje imaju godišnji promet preko određenog iznosa, kao što je sad npr prag za male preduzetnike za ulazak u PDV sistem.
          Naravno da ova registracija neće riješiti probleme koji postoje i kod registrovanih ad, i koji imaju puno transparentnije poslovanje od doo.
          Slažem se da privreda treba da se restereti nameta i fiskalnih i parafiskalnih, i da ova registracija ne bude samo još jedan namet i obaveza plaćanja CR-u, APIF-u ili kome već.
          Ova registracija bi bila samo jedna kockica u mozaiku koja bi pomogla da postanemo bolje uređeno tržište. A to bi valjda trebalo da bude u interesu svima…

          • revizor

            Nikakva obaveza bez obzira na promet ni sada ni u buducnosti.Ne navlaci djavola inace i ovo malo privrede ce pobjeci. Dovoljno je bilo 20 godina suplje berzanske price i navlakuse. Ko je transformisao doo u ad? Niko ko nije morao, vec su delistirali.
            Osim toga samo ime kaze Centralni registar hartija od vrijednosti. Udio nikad nije bio nikakva hartija.
            Neka ova firma sto radi sa tim zaradi od ovog nikakav problem, ali kad vidim primoravanje na nesto i centralizovanje bilo cega odmah znam da to ne valja. Pustite ljudima sami da procijene. Nijedna zgodna zena nikoga ne primorava na nista ;)

    4. Toni

      Svaka čast! Čestitke Solvia što su prvi prepoznali i iskoračili, koristeći zakonsku mogućnost, i ukazali na određene benefite registracije udjela i formiranje svojevrsnog registra vlasništva u Republici Srpskoj, naročito bitnim u poslovnom prometu EU, a ništa manje ni koda nas, obzirom da DOO dobijaju jedinstven medjunarodni identifikacioni broj, ISIN kod, koji će vrlo brzo biti preovlađujući standard ukoliko neko DOO želi uključiti u EU poslovni promet. Ako, po zakonu, registracijom udjela DOO oni postaju jedna vrsta hartija od vrijednosti i slobodno prenosivi očekivati je da će mnoga DOO vrlo brzo početi korporativno razmišljati naročito kad se osmjele da iskorače u zonu veće transparentnosti, navikavajući se na veću javnost i otvorenost ali i dajući šanse da se i javnost navikne na njih, njihove proizvode, usluge, informacije ali i se navikne da DOO ima investicione potrebe koje u uslovima obostranog povjerenja mogu biti obostrana šansa, DOO da zadovolje svoju investicionu ili bilo koju drugu tražnju a javnosti da istu zadovolji ukoliko ima povjerenje i istu bez preuzimanje šansaprema njihovim investicionim potrebama, brže otvaranje, lakše prihvatanje i spremnosti na poslovnu saradnju…ipak se i kod nas okreće, pomalo