Capital.ba

Propao i posljednji pokušaj za dogovor oko minimalca u Srpskoj

25.12.2023. / 15:40

BANJALUKA – Sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, koja je trebala biti održana danas u Banjoj Luci, nije održana, jer nije bilo kvoruma.

FOTO: Pixabay

Predstavnici Unije poslodavaca RS nisu došli na sjednicu. Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić poručuje da ovakvo ponašanje poslodavca potvrđuje ono o čemu Savez već dugo govori, a to je da u Srpskoj nema socijalnog dijaloga, jer Unija poslodavaca ne želi da pregovara.

Predstavnici Unije poslodavaca ne žele da pregovaraju, ne žele da se dogovorimo, ne žele da se postigne kompromis. Poslodavci bi željeli da upravljaju svim procesima i očigledno da od nekih imaju podršku u tome. Ovo nije prvi put da se dešava. Vlada Republike Srpske treba ozbiljno da se pozabavi tripartitinim dijalogom, jer ovakvo ponašanje ne doprinosi rješavanju problema i građenju ambijenta u kojem bi se svi osjećali dobro, dok žive i rade ovdje“, poručuje Mišićeva preko sajta Savetza sindikata Republike Srpske.

Ona ističe da je osnovni temelj, kada je u pitanju oblast rada i odnosi rada i kapitala, vođenje socijalnog dijaloga, zaključivanje kolektivnih ugovora i kolektivno pregovaranje.

Žao nam je što se potvrdilo ono o čemu smo uvijek govorili. I Vlada Srpske je socijalni partner i nije dobro što Vlada nije imala stav kada je u pitanju iznos najniže plate. Pitanje je o čemu mi treba da pregovaramo. Ako je najveći autoritet u Srpskoj, njen Predsjednik dao prijedlog iznosa najniže plate od 1.050 KM, zašto mi danas nemamo stav Vlade Republike Srpske. Mi smo prihvatili prijedlog predsjednika Republike Srpske i htjeli smo da razgovaramo, ali nismo imali s kim. Sada će Vlada, po Zakonu, da utvrdi iznos najniže plate i mi očekujemo da Vlada prihvati prijedlog predsjednika Republike Srpske“, kaže Mišićeva.

Za ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Danijela Egića današnji izostanak predstavnika Unije poslodavaca sa sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta znači samo jedno – da ne žele da pregovaraju. Egić smatra da će Vlada Srpske, već u četvrtak utvrditi iznos najniže plate za 2024. godinu. Koji iznos je u pitanju i dalje je, kako kaže ministar Egić, tajna.

CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Propao i posljednji pokušaj za dogovor oko minimalca u Srpskoj

    1. Ratko

      A da li gospođa Ranka ostaje doživotno na funkciji?
      Što se tiče plate, predložena plata će neminovno da izazove dodatna poskupljenja, a puno malih poslodavaca neće moći da izdrže toliki skok u plati, a to znači otpuštanja ili prestanak rada…ja znam da i predložena plata nije dovoljna, ali isto tako znam da je teško zaraditi toliko, za većinu je teško, a za one velike to će čak možda biti i plus jer će da uništi konkurenciju ispod njih…

      • Honduras

        Što se tiče sposobnosti i nesposobnosti da neki posluju pozitivno ili ne to je do sposobnosti poslodavaca. Važno je da su za sve uslovi isti u cijeloj državi. Naravno da državni aparat treba što manje da opterećuje privredu sa nametima i tu zaposlenici trebaju djelovati. Zaposlenici se trebaju štrajkovima i blokadama boriti protiv parazitske vlasti ali ne i protiv odgovorne upravljačke vlasti koja se ponaša domaćinski. Takođe potrebno je shvatiti da je potrebno da prođe vrijeme ratnih profitera koji su nan marku zarađivali marku. Poslodavci koji ne znaju dobro organizovati posao, tako da sa manjom maržom pokriju sve troškove i ostvare zaradu na uloženi kapital od dvadesetak posto to su slabi poslodavci. Neto marža od sedam posto je odlična i to bi bila sasvim dobra marža za mnoge djelatnosti.