Capital.ba

Privredna komora traži stolicu u Ekonomsko-socijalnom savjetu

18.09.2019. / 8:00

BANJALUKA – Privredna komora Republike Srpske dostavila je Vladi RS prijedloge za Program ekonomskih reformi u periodu 2020-2023. godina, a gdje traže izmjene Zakona o Ekonomsko-socijalnom savjetu u kojem traže stolicu za svog predstavnika.

Podsjećamo, ovo tijelo, osnovano 1997. godine, ima devet članova, od kojih tri imenuje Vlada, a po tri reprezentativno udruženje poslodavaca i sindikat.

“Treba omogućiti članstvo predstavnicima komore, jer se time omogućuje predstavljanje i zastupanje interesa cjelokupne privrede. Članovi komore su sva privredna društva, banke, osiguravajuća društva i druge finansijske organizacije koje obavljaju privrednu djelatnost u RS”, kaže Vladimir Blagojević, portparol Komore.

Prema njegovim riječima, na sjednicama Savjeta razmatraju se propisi koji su od značaja za širu društvenu zajednicu pa ne bi bilo suvišno omogućiti učešće i drugim interesnim organizacijama u Republici Srpskoj.

Inače, osnovni zahtjevi Privredne komore Republike Srpske u naredne tri godine, kada su u pitanju ekonomske reforme, zasnivaju se na tome da javna preduzeća moraju biti u funkciji razvoja privrede i društva, da se javna uprava mora reformisati, a dijalog sa socijalnim partnerima intenzivirati, kao i da se konkurentnost privrede mora jačati.

U Komori kažu kako su uslovi poslovanja u ovoj godini otežani, a da je privredna aktivnost smanjena pa se od kraja 2018. i tokom cijele ove godine bilježe negativni trendovi.

Naime, prema posljednjim raspoloživim podacima, industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj, u periodu januar-juli 2019. godine, smanjena je za 13,7 odsto u odnosu na uporedni period 2018. godine. Zaposlenost u industriji je na istom nivou, a zabilježen je i negativan trend spoljnotrgovinske aktivnosti, gdje je, usljed smanjene tražnje iz inostranstva, došlo do smanjenja ukupnog obima razmjene za oko šest odsto.

Sa druge strane, dodaju oni, plate su od januara do jula rasle šest odsto.

“Ova činjenica dodatno otežava poslovanje privrede, budući da se usljed smanjene privredne aktivnosti i odliva radne snage suočavamo sa činjenicom zapošljavanja nekompetentnog i nedovoljno edukovanog kadra, što iziskuje dodatne troškove njihove obuke i upošljavanja ovakvih profila”, rekli su u Komori.

U Uniji udruženja poslodavaca Republike Srpske kažu kako će svoje prijedloge dostaviti u narednih 15 dana.

“U narednim danima ćemo se usaglašavati sa udruženjima u okviru Unije i tek onda možemo poslati dokument”, kazao je Saša Aćić, direktor unije. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!