Capital.ba

Promet gasa urediti na tržišnim osnovama

13.11.2009. / 7:57

juščenkoKIJEV, Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko izjavio je da je neophodno da Rusija i Ukrajina uspostave tržišne odnose u sektoru prirodnog gasa, s obzirom na to da su sadašnje odluke u većini slučajeva ispolitizovane.
“Gas je politika, a ja ne želim da on bude politika”, rekao je Juščenko.
On je kazao da će Ukrajina, po računu ruske strane, “biti 100 godina dužna za gas koji je, tobože, dobila besplatno ili po sniženoj cijeni”.
“Ja sam napravio drugačiji račun – Ukrajina je u Evropu besplatno transportovala toliku količinu gasa da možemo još 150 godina besplatno koristiti isporuke”, rekao je Juščenko i dodao da istina nije ni na jednoj ni na drugoj strani.
Prema njegovim riječima, pri prelasku na isključivo tržišne odnose formula za određivanje cijena za isporuke gasa iz Rusije i njegov tranzit mogla bi biti svedena u isključivo ekonomske okvire. Juščenko smatra da niska cijena tranzita ruskog gasa preko Ukrajine destabilizuje odnose u evropskoj sferi snabdijevanja tim energentom.
“Da li u Evropi postoji neka kompanija koja bi se danas prihvatila tranzita gasa po cijeni od 1,7 dolara za hiljadu kubnih metara? Ne postoji. U Slovačkoj tranzit košta 4,5 dolara, u Austriji oko šest, u Danskoj oko 12, a u Ukrajini 1,7 dolara. Nama takvi sporazumi jednostavno ne odgovaraju. Uvjeren sam da oni destabilizuju odnose u oblasti gasa na kontinentu”, izjavio je Juščenko.
On je kazao da bi Rusija krajem ove godine mogla odlučiti da kazni Ukrajinu s 8,5 milijardi dolara zbog manjeg uvoza gasa od predviđenog važećim sporazumom. Ističući da je Ukrajina uvezla 40 odsto manje gasa nego što je bilo predviđeno, Juščenko je dodao da bi do kraja godine morala da kupi još 16 milijardi kubnih metara, mada se tražnja u zemlji procjenjuje na pet milijardi kubika.
Prema važećem sporazumu iz januara, Ukrajina ove godine mora uvesti 40 milijardi kubnih metara. Istim sporazumom predviđene su kazne u slučaju da stvarni uvoz bude manji od 80 odsto dogovorene količine, odnosno od 32 milijarde kubika.
Premijerka Ukrajine Julija Timošenko izjavila je da je uvjerena da Rusija neće pribjeći kažnjavanju Ukrajine zbog smanjenja uvoza gasa.
“Ukrajina je u stalnom kontaktu s ruskim ‘Gazpromom’. Korigovali smo obim isporuka gasa u Ukrajinu i imamo čvrsto obećanje Rusije da neće primijeniti sankcije zbog smanjenja obima uvoza. Zajedno s ‘Gazpromom’ smo takođe postigli sporazum o opsegu kupovine gasa u 2010. koji odgovara Ukrajini”, rekla je ona i dodala da se trenutno rade korekcije koje zahtijeva sadašnja situacija i finansijsko-ekonomska kriza.
Timošenkova je ponovila uvjeravanja da će Ukrajina ispuniti međunarodne obaveze koje se tiču prometa gasa.
“Mi uz izuzetno velike napore, ipak, uspijevamo da u roku i u punom iznosu platimo račune za gas, zahvaljujući, između ostalog, i programu saradnje s Međunarodnim monetarnim fondom”, kazala je premijerka Ukrajine.

Aranžman s MMF-om

Ukrajini će biti izuzetno teško da prebrodi finansijsku i ekonomsku krizu ukoliko MMF obustavi isplatu četvrte tranše vrijedne 3,8 milijardi dolara, izjavila je premijerka Ukrajine Julija Timošenko.
Nakon što je predsjednik Ukrajine Viktor Juščenko potpisao zakon o povećanju minimalne zarade za više od 20 odsto, uprkos protivljenju MMF-a, izvršni direktor te međunarodne finansijske institucije Dominik Štros-Kan je izjavio da Ukrajina može da dobije tu tranšu tek poslije predsjedničkih izbora, zakazanih za 17. januar 2010. godine, a ne sredinom novembra, kako se očekivalo. Ukrajina, koja je teško pogođena finansijskom i ekonomskom krizom, već je od MMF-a dobila tri tranše vrijedne 10,5 milijardi dolara iz ukupne sume od 16,4 milijarde dolara u okviru stendbaj aranžmana.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!