Capital.ba

Prodato više od milion automobila u 2009.

30.12.2009. / 7:10

automobili2PRAG, Češke fabrike automobila Škoda, TPCA i Hjundaj prodale su, uprkos kriznoj godini koja je osjetno pogodila baš automobilsku industriju, ove godine rekordnih 1.125.000 automobila.

Škoda auto iz Mlade Boleslave, fabrika Tojote, Pežoa i Sitroena u Kolinu kraj Praga i Hjundaj u Nošovicama kraj Ostrave povećali su tokom ove godine prodaju za 11,3 odsto.

“Rekordna prodaja ima dva uzroka. Start proizvodnje u fabrici u Nošovicama i rekordnu prodaju automobila Škode u Kini”, kazao je za Hospodaržske novini šef Asocijacije automobilske industrije Češke Antonjin Šipek.

Češku automobilsku industriju koja je orijentisana na proizvodnju manjih, štedljivih modela kakvi su upravo bili traženi tokom globalne krize spasila je i odluka Njemačke da počne da dotira kupovinu novog automobila premijom od 2.500 evra u zamjenu za stari.

Taj program “novo za staro” uvelo je 10 evropskih zemalja a suprotno zamislima uglavnom zapadnih vlada koje su odriješile kesu da pomognu tako svojoj automobilskoj industriji, profitirali su na njemu više proizvođači u novoj Evropi.

Zahvaljujući monopolu na proizvodnju manjih modela izuzetno dobre poslovne rezultate je kao jedina fabrika automobila u Poljskoj zabeležila i fabrika Fijata u mjestu Tihi.

Za prvih 11 mjeseci ove godine ta fabrika proizvela je rekordnih 554.300 vozila, od toga čitavu polovinu proizvodnje predstavljao je model fijat panda.

Fabrike u Češkoj očekuju da će naredna godina biti teža nego ova krizna, jer je, između ostalog, potražnja na tržištu zasićena, ali dobra prodaja ove godine i program novo za staro omogućio im je vrijeme za predah i nove strategije kako da se suprotstave krizi.

Škoda je uspjela sa sindikatima da ugovori fleksibilno radno vrijeme, prema potrebama potražnje na tržištu, TPCA ulaže u ubrzavanje proizvodnog procesa a Hjundaj uvodi nove verzije popularnih modela.

Šef Asocijacije automobilske industrije Šipek procjenjuje da u narednim godinama budućnost nemaju mali proizvođači, već samo nadnacionalni koncerni koji proizvode četiri do pet miliona automobila godišnje.

“Milijarde koje se ulažu u razvoj moraju negdje da se kompenzuju adekvatnim brojem automobila. Kada ih je manje, skuplji su i prestaju da budu konkurentni na tržištu. Folksvagen i Tojota pobeđuju zato što koriste iste delove na raznim modelima. PSA ide ruku pod ruku sa Micubišijem, Fijat sa Krajzlerom. To je put”, kazao je Šipek u razgovoru za Hospodaržske novini.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!