Capital.ba

Pripreme prvog projekta za program “Horizont 2020“

14.07.2014. / 12:11

slikaBANJALUKA, Naučno-istraživačke institucije iz Republike Srpske, u okviru konzorcijuma institucija iz 12 zemalja, konkurisaće za realizaciju projekta pod nazivom “Alternative sprečavanja konflikata” vrijednog 2,5 miliona evra. 

Konkurs je otvoren u okviru programa Evropske unije “Horizont 2020”, ukupne vrijednosti 78,6 milijardi evra.

Ministar nauke i tehnologije Srpske Jasmin Komić, prije početka radionice na kojoj će biti usaglašen okvir ovog projekta usmjerenog na stvaranje socio-ekonomskih pretpostavki razvoja zemalja regiona, naveo je da je ovo prvi u nizu projekata kojima bi naučno-istraživačke institucije iz Srpske trebalo da učestvuju u programu “Horizont 2020”.

“Ministarstvo nauke i tehnologije je svojim proaktivnim pristupom učestvovalo u formiranju konzorcijuma 12 zemalja za realizaciju ovog projekta. Uvjeren sam da ćemo pružiti priliku našim istraživačima da budu dio evropskog naučno-istraživačkog prostora upravo njihovim učešćem u ovako značajnom projektu”, rekao je Komić novinarima u Banjaluci.

On je naglasio da bi aplikacija prvog projekta trebalo da bude završena u januaru 2015. godine, jer je projekat obiman, zahtjevan i u velikoj konkurenciji, ali da je uvjeren da će biti finansiran u okviru programa “Horizont 2020”.

Prema njegovim riječima, osim naučno-istraživačkih institucija iz Srpske, učesnici u projektu “Alternative sprečavanja konflikata” su vrlo poznati, renomirani evropski univerziteti iz Italije, Austrije, Turske, Grčke, Engleske, te zemalja zapadnog Balkana.

Koordinator projekta u ime Univerziteta u Istočnom Londonu profesor Vasilis Fuskas rekao je da je projekat usmjeren na kreiranje smjernica za upravljanje i razvoj u zemljama zapadnog Balkana, te da će rezultati istraživačkog dijela projekta služiti kao preporuke u kreiranju različitih politika na lokalnom i državnom nivou.

“Identifikovali smo i dvije vrste problema u nastojanjima zemalja regiona da se pridruže EU – prvi je problem upravljanja, a drugi održivog razvoja. Projekat ima devet radnih paketa koji se odnose na ekonomiju, finansije, bankarski sistem, politike, upravljanja, korupcije i slično, a svaki će biti realizovan u saradnji predstavnika po jedne zemlje iz regiona i jedne evropske zemlje”, rekao je Fuskas.

Fuskas je zahvalio Ministarstvu nauke i tehnologije Republike Srpske što je preuzelo vodeću ulogu u formiranju konzorcijuma institucija za pripremu i realizaciju projekta.

U radu današnje radionice, na kojoj će biti riječi o projektu “Alternative sprečavanja konflikata”, osim predstavnika Ministarstva nauke i tehnologije Srpske, te dva javna univerziteta iz Srpske, učestvuju i predstavnici Univerziteta u Podgorici, Centra za socijalne inovacije iz Beča, Ekonomskog instituta iz Zagreba, Instituta za evropsku politiku iz Skoplja, Grupe 484, te Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!