Capital.ba

Prerađivačka industrija u minusu

07.07.2011. / 11:18

BEOGRAD, Prerađivačka industrija u Srbiji u prošloj godini bila je na gubitku 32 milijarde dinara, što su najveći gubici u poređenju sa ostalim privrednim granama.
Gubici prerađivačke industrije u 2010. činili su trećinu ukupnih gubitaka srpske privrede od 90 milijardi dinara što je, iako manje u odnosu na 2009. godinu, dvostruko više na predkrizni period.
U 2010. godini poslovalo je 831 veliko, 2.870 srednjih i 87.284 malih preduzeća, sa dobitkom godinu je završilo nešto manje od 52.000 privrednih društava, na gubitku je bilo skoro 32.000, a na „nuli“ 7.238 preduzeća.
Posmatrano po veličini, najveći uticaj na gubitke, imala su velika preduzeća, ali je njihov gubitak skoro prepolovljen u odnosu na 2009. godinu i iznosi 42 milijarde dinara. Takođe, i gubitak srednjih privrednih društava smanjen je za čak 68,2 odsto.

Nasuprot tome, mala preduzeća koja su 2009. godini jedina poslovala pozitivno, u 2010. godini zabilježila su gubitak od 38 milijardi dinara zbog drastičnog rasta i zaduživanja, objavljeno je u najnovijem broju časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT).

Posebno izraženi problemi sa kojima se lani suočavala srpska privreda bili su hronična nelikvidnost, poslovanje u zoni visoke zaduženosti uz nagomilavanje gubitaka iz prethodnog perioda.

Prilično nepovoljni uslovi poslovanja uticali su da privredna društva resurse usmjere, prvenstveno, na tekuće poslovanje, pa su ukupne investicije u 2010. godini neznatno povećane za 1,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Ipak, uz sve poteškoće sa kojima je bila suočena srpska privreda u 2010. je zabilježen i “početni oporavak” koji je rezultirao zaustavljanjem daljeg pada profitabilnosti.

Postepeni oporavak privrede u 2010. godini pokrenut je rastom izvoza od 24,3 odsto u odnosu na 2009. godinu, umjerenim rastom bruto domaćeg proizvoda od 1,8 odsto i industrijske proizvodnje 2,9 odsto.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!