Capital.ba

Preduzeća spas traže u reorganizaciji

20.05.2016. / 11:43

fapBEOGRAD, Za većinu od 10 firmi u restrukturiranju kojima 31. maja ističe zaštita od povjerilaca predložen je unaprijed pripremljen plan reorganizacije (UPPR), rečeno je agenciji Beta u Vladi Srbije.

Država je prvobitno zaštitila 17 preduzeća, a za sedam je pronadjeno rješenje krajem prošle godine, uglavnom kroz stečajni postupak. Rješenja se traže za preostalih 10 – Galeniku, RTB Bor, Resavicu, Ikarbus, Politiku AD, PKB korporaciju, Jumko, HIP Petrohemiju, Fabriku automobila Priboj (FAP) i Trajal.

UPPR predvidja dogovor preduzeća sa bankama da se odlože obaveze. Planom se definiše i način izmirivanja obaveza izmedju preduzeća i povjerilaca, kako državnih, tako i komercijalnih. Moguća je i konverzija dugova u kapital države, a plan predvidja i smanjenje broja zaposlenih, uz mogućost uvodjenja profesionalnog menadžmenta.

Kao moguća rješenja za firme koje su do sada bile zaštićene od naplate povjerilaca u Ministarstvu privrede navode tri modela: da se do 31. maja prodaju ako je javni poziv u toku, da se uradi UPPR ili da budu prodata iz stečaja.

U Ministarstvu smatraju da će ta preduzeća i nakon 1. juna nastaviti da funkcionišu, do konačnog rješenja njihovog statusa.

RTB Bor, koga nadležni često izdvajaju kao najveći problem, a u kojima radi oko 6.000 ljudi, predao je UPPR. Očekuje se skoro raspisivanje poziva za profesionalni menadžment u tom preduzeću.

UPPR se sprema za Ikarbus i Politiku AD. Za Resavicu još nije odobren UPRR, ali su prognoze da će jedan dio rudnika, u kojima ukupno radi 1.500 rudara, biti zatvoren, a da će preduzeće biti razdvojeno.

Sudbina PKB-a trebalo bi da bude riješena u dogovoru Ministarstva privrede sa Gradom Beogradom.

Rudovodstvo Petrohemije proslalo je Vladi UPPR u kojem je predloženo da zaštita preduzeća od povjerilaca bude produžena još šest meseci.

Za FAP je takodje sastavljen UPPR, radnicima će biti ponudjen socijalni program, a u toku su pregovori o visini otpremine. Rješenje za kompaniju Trajal je još neizvjesno.

Za Jumko je u toku izrada programa definisanja proizvodne imovine, a za Galeniku je objavljen javni poziv za strateško partnerstvo.

U 2016. godini za ova preduzeća nije predvidjena podrška države iz budžeta, osim Resavice koja će do kraja godine primati subvencije.

Ukupni dugovi preduzeća u restrukturiranju su oko 1,5 milijardi evra, a u njima radi oko 21.000 radnika. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!