Capital.ba

Predložene nove mjere za zaštitu radnika

07.12.2009. / 18:42

tekstilni-radniciBANJALUKA,  Savez sindikata Republike Srpske (RS) predložio je na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta da dio ekonomske politike za iduću godinu, između ostalog, budu i mjere koje bi značile dosljedno poštovanje donesenih zakona i kolektivnih ugovora i odluka o najnižoj plati u RS, da bi se zaštitile najugroženije kategorije radnika, kao i odluka o cijenama rada u granama.

        Ova vanredna sjednica zakazana je na zahtjev Sindikata da bi se razgovaralo o efektima mjera Vlade RS za suzbijanje posljedica ekonomske krize i revidiranim mjerama koje bi bile i u osnovi ekonomske politike.

        “U ekonomskoj politici treba da bude navedeno da se mora pojačati nadzor i kontrola inspekcijskih organa i Poreske uprave, uz obavezu dostunosti i javnosti u radu, te uozbiljiti institut kolektivnog pregovaranja kroz bipartitni i tripartitni socijalni dijalog”, rekla je na konferenciji za novinare predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić.

        Prema njenim riječima, visina plate u preduzećima koja ostvaruju dobit treba da bude najdirektnije vezana za visinu dobiti, a što bi bio predmet pregovora Sindikata i poslodavca.

        “U preduzećima koja posluju sa gubitkom menadžerske plate i naknade upravnog i nadzornog odbora treba vezati za rezultate poslovanja preduzeća, kako krajnji ishod ne bi bio zatvaranje preduzeća i gubitak radnih mjesta”, istakla je Mišićeva.

        Ona smatra da ekonomska politika mora propisati da podsticaj i pomoć treba da dobiju isključivo oni privredni subjekti koji poštuju zakone i kolektivne ugovore, uz aktivno učešće sindikata u takvim slučajevima.

        Prema njenim riječima, potrebno je formirati i fond solidarnosti u kriznim situacijama u koji će ulagati svi poslodavci iz dobiti, kao i Vlada RS iz budžeta, a što je praksa većine evropskih zemalja.

        “Sredstva iz ovog fonda koristila bi se za pomoć preduzećima koja imaju ozbiljne poteškoće u poslovanju, kako bi se očuvala radna mjesta”, rekla je Mišićeva.

        Ona je navela da Sindikat predlaže reformu uloge i načina rada Zavoda za zapošljavanje RS, tako što bi bile javno dostupne informacije o nezaposlenim licima koji prvi put traže posao i onim licima koja se iz radnog odnosa pojavljuju kao nezaposleni.

        “To bi značilo i prepoznatljivu ulogu zavoda u posredovanju pri zapošljavanju, stimulativne mjere za poslodavce i jačanje socijalne komponente za radnike koji se prekidom radnog odnosa nađu na Zavodu”, rekla je Mišićeva.

        Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović rekao je da su na sjednici razmatrane sve mjere koje je Vlada RS u proteklom periodu pokrenula s ciljem suzbijanja posljedica svjetske ekonomske krize, te da će Vlada RS predložene mjere sindikata imati u vidu.

        “U narednom periodu odredićemo se kako koncipirati programske aktivnosti, odnosno poslovnu politiku za narednu godinu kada je u pitanju realizacija budžeta RS”, rekao je Ristović.

        Ministar Ristović istakao je da su mjere Vlade RS pomogle da se privreda i privredni subjekti održe u onoj mjeri u kojoj je to bilo moguće, dodavši da su mnoge firme imale subvencije poput one u tekstilnoj i obućarskoj industriji, u kojoj je zadržan i nivo plata i radnika.

        Prema njenim riječima, nivo proizvodnje 16,8 odsto, što je više nego prošle godine.

        On je ponovio da Vlada RS ostaje pri tome da će osnovnom i srednjem obrazovanju plate ostati na sadašnjem nivou, a da će se u visokom obrazovanju i policiji smanjiti za tri odsto u prvih šest mjeseci iduće godine, odnosno 10 odsto u javnoj upravi.

        Predsjednik Unije poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da je sjednica protekla u konstruktivnom dijalogu svih partnera, da bi se pronašla najpovoljnija rješenja, te da će se o tome ponovo razgovarati na sjednici u idući ponedjeljak.

        “Za ovu sjednicu nije bilo pripremljeno dovoljno analitičkih podataka, zbog čega smo se dogovorilii da dodatno analiziramo konkretne mjere Vlade RS, a na njoj će i poslodavci izaći sa svojm prijedlozima mjera za suzbijanje posljedica ekonomske krize”, rekao je Milić.

        On je dodao da poslodavci ostaju pri stavu da svi moraju biti svjesni činjenice da mora doći do korekcija određenih plata, jer i ovako planiran budžet od 1,6 milijardi KM biće teško ostvariv u smislu punjenja.

        Milić je naveo da je budžet već u problemu, jer je njegovo punjenje planirano sa više od 200 miliona KM kreditnim sredstvima. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Predložene nove mjere za zaštitu radnika

    1. Bijedni penzioner

      Nasta, ovo ti je najpametnija koju odavno nisam čuo.
      Da li smo postali ŽIVI – MRTVACI koji hrane svog ubicu?
      JESMO.
      BORCI, HRANE SVOJE UBICE, KOJI SU STVORILI REPUBLIKU SRPSKU, DANAS NEMAJU NIŠTA, JEDAN SAM OD DTIH.

    2. nasta

      Šta kaže sindikat kada preduzeće dobro posluje a predstavnici iz BL u njega ne svraćaju, ne interesuje je što otpusti “””gomilu” radnika pod izgovorom ekonomske krize koju nisu ni osjetili nego suprotno, a na kraju traže od radnika da se odreknu procentna plate da bi poslodavac preživio i omogućio tim istim radnicima da rade – radi “lične sreće zaposlenih radnika”. Da li smo postali ŽIVI – MRTVACI koji hrane svog ubicu?

    3. zoso

      Naravno a da ne govorimo da je to i krivično djelo ali za koje nikad nije niko optužen jer doprinos = porez.

    4. LELA

      Kad bi Poreska uprava i PIO htjeli mogli bi oni sve poslodavca “stimulisati” da izmiruju obaveze prema radnicima tj. da placaju poreze i doprinose a ne da po godinu dana i vise radnici ne mogu da ovjere knjizice,,,,itd,,,itd

    5. zoso

      Uobičajena je praksa da se radnici zavlače za isplatu onoga što im pripada (plate i doprinosi), a onda kroz dugotrajni sudski postupak sve padne u zastaru.
      Ljudi bi trebali da tuže čim prije i za plate i doprinose a ne da im sve ne propadne jervjeruju šupljim pričama.

    6. Marko

      Pa sta bi onda sa URBANISTICKIM ZAVODOM i njegovim direktorom koji ima 3500KM platu a radnici 5 mjeseci bez plate i godinu dana bez doprinosa placenih. Ko treba da snosi odgovrnost. Zasto nisu oni otisli u stecaj i radnicima se i povjeriocima isplatila potrazivanja. Kakva sramota.