Capital.ba

Predlažu barijere i pri uvozu u BiH

19.03.2009. / 8:40

ceftaSARAJEVO,  Značajan dio problema u trgovini sa zemljama članicama CEFTA uzrokovanih necarinskim barijerama mogao bi biti riješen uvođenjem recipročnih mjera, ali naše vlasti se na takve korake ne odlučuju, smatraju privrednici.
Oni su na pojavu necarinskih barijera upozorili predstavnike Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH tokom rasprave o problemima u izvozu sa zemljama CEFTA održane juče u Sarajevu. To je bila jedna od sličnih rasprava koje se organizuju u svim dijelovima BiH kako bi se do kraja aprila identifikovale prepreke u trgovini i pronašla rješenja za njihovo otklanjanje.
“Najveće necarinske barijere nameću nam naši najznačajniji trgovinski partneri Hrvatska i Srbija, a najviše su izražene kod prehrambenih proizvoda, voda, sokova i piva. Uglavnom su to beskorisne i suvišne kontrole koje se provode na granicama, supervizije, nepriznavanje naših certifikata…”, kaže Igor Gavran iz Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH.
Najveći krivci za ove probleme su, prema njegovom mišljenju, domaće vlasti koje ne reaguju recipročnim mjerama.
Nermin Osmanović, predstavnik “Uniklime” iz Sarajeva, upozorio je da ova kompanija koristi repromaterijale iz EU ali da od zemalja okruženja jedino u Hrvatsku može izvoziti bez carina, dok u Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju ne može. Predstavnici Ministarstva odgovorili su mu da dijagonalna kumulacija sa EU još nije stupila na snagu, ali su najavili da bi to moglo biti do polovine ove godine.
Predstavnici sarajevskog “Bosnalijeka” upozorili su na probleme u trgovini s Kosovom te istakli nevolje s vizama, zbog čega kosovski ljekari ne mogu doći u Sarajevo da posjete tu kompaniju. Goran Konforte, predstavnik Udruženja pivarske industrije BiH, ponovio je da piva i vode u BiH ulaze bez ikakve kontrole i s neispravnim deklaracijama, te upitao “u kojim dresovima igraju naše vlasti” kada to dozvoljavaju. Istovremeno, istakao je kako srbijanska strana prilikom izvoza voda traži da se svako pakovanje kontroliše, a što poskupljuje proizvod i naše proizvođače čini nekonkurentnim.
Na pitanje zašto slični skupovi nisu organizovani i ranije, jer problemi izvoznika nisu od juče, predstavnik Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Enver Muratović kazao je da je BiH prihvatila brojne ugovore o slobodnoj trgovini, ali da nije uspostavila državne organe i razvila institucije koje će ih provoditi.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!