Capital.ba

Povjeriocima Šećerane priznato 12 miliona KM

10.03.2016. / 13:32

BIJELJINA, Na prvom izvještajnom ročištu Skupštine povjerilaca bijeljinske Fabrike šećera u stečaju u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini priznata su potraživanja povjerilaca u iznosu od 12,5 miliona KM, dok su osporena potraživanja u iznosu od 265.619 KM, javlja dopisnik CAPITAL-a.

Stečajni upravnik Fabrike šećera Lazo Đurđević izjavio da ukupan iznos prijavljenih potraživanja po prijavama koje je dobio do održavanja ove Skupštine povjerilaca iznosi 12,8 miliona KM.

Najveći iznos potraživanja od 6,6 miliona KM priznat je za 86 radnika fabrike šećera kojima nije isplaćeno ukupno 60 plata za proteklih pet godina. Ova potraživanja svrstana su u opšti isplatni red.

Za 64 radnika priznata su i potraživanja u iznosu od 191.358 KM, koja s eodnose na devet posljednjih neisplaćenih plata i ona su svrstana u viši isplatni red.

Stečajni upravnik priznao je oko četrdesetak potraživanja povjerilaca, među kojima je i potraživanje Fonda Pio RS u iznosu od 1.048.000 KM, potraživanje firme „Mering„ iz Zrenjanina od 1,9 miliona, firme „DMS Kompani“ iz Bijeljine u iznosu od 630.331 KM, „Energosistema“ iz Brčkog u iznosu od 280.519 KM, „Hemije“ iz Bijeljine u iznosu od 152.804 KM i brojnih drugih firmi sa iznosima od dvadesetak do 250.000 KM.

Ilija Grkinić, radnik Šećerane kaže da su sve presude koje su radnici dobili za neisplaćene plate izvršne i radnici očekuju da će njihova potraživanja biti isplaćena.

IMG_0726Mi u proteklih šest godina nismo dobili ni jednu marku za naš rad. Mi smo smatrali da ova fabrika treba da radi i da ona vrijedi za ovo društvo. Čuvali smo i sačuvali fabriku. U protivnom, bila bi pokradena“, kaže Grkinić, ističući da je vrijedilo godišnje izdvojiti milion maraka da se fabrika sačuva.

Rade Rakić, pomoćnik direktora za proizvodnju u Fabrici šećera kaže da je fabrika u najvećoj mjeri sačuvana.

„Nadam se da će stečajni postupak kratko trajati i da ćemo uskoro dobiti strateškog partnera. Naš cilj je da se tokom jeseni počne ugovarati proizvodnja šećerne repe za narednu godinu i da fabrika bude spremna za kampanju u 2017. godini“, rekao je Rakić.

Rakić kaže da su dugovanja i obaveze nastale od 2010. godine, jer država nikada nije radnike poslala na čekanje.

„Insistirano je da se zadrže radnici u fabrici. Fabrika bez radnika ne znači ništa, to je samo gomila gvožđa. Potraživanja su uvećana za zatezne kamate i gotovo su udvostručena.Radnici su dolazili na posao, obavljali remont, čuvali fabriku. Dugovi su nastali na osnovu pravosnažnih presuda“, kaže Rakić, ističući da postoje ozbiljni zainteresovani strateški partneri koji žele da obnove proizvodnju u Fabrici šećera.

Potencijalni strateški partner iz Banjaluke insistira da se kompletiraju vlasnički listovi i ZK ulošci za fabriku, da se utvrdi kojom imovinom Šećerana raspolaže, te da se skine zabrana nad imovinom po presudi suda u slučaju Zoran Ćopić.

Rakić kaže da ukupna potraživanja iznose između 14 i 15 miliona maraka. Uz kvalitetan remont fabrike, koji bi koštao oko 16 miliona, te uz pripremu sjetve šećerne repe u iznosu od 40 miliona KM, potencijalni partner treba da izdvoji oko 80 miliona KM da investira u obnavljanje proizvodnje, s tim što bi se četrdesetak miliona odmah počelo vraćati, nakon što bi prvi kilogrami šećera izašli sa proizvodne trake. Rakić kaže da, osim potencijalnog strateškog partnera iz Banjaluke, postoje zainteresovani investitori iz Švajcarske i Turske.

Advokat Faik Muhić, punomoćnik većeg broja povjerilaca, skoro njih dvije trećine, kaže da će najveći povjerioci tražiti da se imovina Šećerane prodaje kompletna, a ne u dijelovima.

„Šećerana će se nuditi na prodaju kao pravno lice, kako bi bio sačuvan kontinuitet proizvodnje. Skupština povjerilaca neće dozvoliti parcijalno namirenje povjerilaca. Fabrika nije prezadužena, jer je ukupna imovina fabrike vrednija od potraživanja“, kaže Muhić.

Nejasna potraživanja Poreske uprave

IMG_0729Stečajni upravnik bijeljinske Šećerane Lazo Đurđević nije se danas mogao izjasniti o svim potraživanjima povjerilaca, istakavši da se nije mogao izjasniti, između ostalog, ni o potraživanju Poreske uprave RS koja se prijavila kao razlučni povjerilac, jer je neophodno precizno razdvojiti nekretnine koje čine tehnološke cjeline, kako bi se mogla utvrditi njihova tržišna vrijednost.

Skupština povjerilaca Fabrike šećera nije se danas izjašnjavala ni o izvještaju o ekonomskom stanju stečajnog dužnika i uzrocima tog stanja, ali je ovlastila stečajnog upravnika da nastavi parnični postupak u Crnoj Gori za utvrđivanje vlasništva nad apartmanima u Bijeloj i da angažuje advokata za nastavak parnice u Crnoj Gori, odnosno advokata za rješavanje imovinsko – pravnih odnosa nad imovinom stečajnog dužnika i za uknjiženje poslovnog prostora na Autobuskoj stanici u Bijeljini na stečajnog dužnika. Stečajni upravnik je dobio ovlaštenje i da angažuje vještaka geodetske struke za izradu situacionog plana i preciznog utvrđenja imovine na kojoj Poreska uprava RS ima upisanu hipoteku. Tek nakon izjašnjenja o potraživanjima svih povjerilaca biće formiran Odbor povjerilaca Fabrike šećera u stečaju.

Nastavak izvještajnog ročišta zakazan je za 4. maj.

 

Izvor: CAPITAL

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!