Capital.ba

Povećanje konkurentnosti privrede

11.12.2013. / 9:28

vlada srpskeBANJALUKA, Povećanje konkurentnosti privrede Republike Srpske jedan je od ključnih ciljeva Vlade u narednoj godini, a postiže se prvenstveno stimulativnom fiskalnom politikom, završetkom reforme pokretanja poslovanja, ukidanjem administrativnih barijera, inovativnošću i tehnološkim unapređivanjima, izgradnjom nove putne infrastrukture i brendiranjem domaće proizvodnje.

U Ekonomskoj politici za 2014. godinu, koju je usvojila Narodna skupština Republike Srpske 8. decembra, s ciljem povećanja konkurentnosti predviđena su dodatna fiskalna rasterećenja, kao i dalje reforme poslovnog ambijenta nakon što je provedena reforma poslovne registracije jednošalterskog sistema kroz jeftinije, brže i jednostavnije procedure započinjanja poslovanja preduzeća.

“Uvođenjem neoporezivog dijela dohotka od 200 KM, u privredi ostaje oko 80 miliona KM, a Vlada je već donijela Zakon o posebnim načinima izmirenja poreskog duga kako bi se olakšao finansijski položaj ugroženih privrednih subjekata”, ističe se u dokumentu.

Vlada Republike Srpske će u 2014. godini uspostaviti i registar svih “parafiskalnih” davanja, nakon čega neće biti moguće uvesti dodatne obaveze bez njene saglasnosti.

U Ekonomskoj politici se ističe da će se rasterećenjem privrede i dodatnom finansijskom disciplinom, nastojati vratiti dio sive ekonomije u regularne tokove poslovanja, a pojačaće se i aktivnosti Poreske uprave da bi se maksimalno smanjio broj poslodavaca koji obračun poreza i doprinosa vrše na nivou najnižih plata.

Na ovaj način, navodi se u dokumentu, biće omogućena bolja naplata javnih prihoda, a time i povećanje obima ostvarivanja prava iz penzijskog i zdravstvenog osiguranja.

U 2014. godini Vlada Srpske će izmijeniti i Zakon o stečajnom postupku kako bi se skratile procedure i i omogućila veća transparentnost cijelog postupka.

Takođe, ukidanje administrativnih barijera i poboljšanje uslova poslovanja u svim oblastima privrede značajno će dovesti do povećanja konkurentnosti privrede Srpske.

U Ekonomskoj politici se naglašava da je jedna od prioritetnih aktivnosti na poboljšanju poslovnog ambijenta izrada, pojednostavljenje i skraćivanje postupaka u oblasti prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije.

U novim podzakonskim propisima koji se donose na osnovu Zakona o uređenju prostora i građenju biće predviđeno smanjenje naknada za troškove izdavanja licenci fizičkim i pravnim licima koje se izdaju u skladu sa propisima o prostornom planiranju, projektovanju i građenju objekata, a stvoriće se i preduslovi za povećanje učešća domaćih proizvođača u industriji građevinskih materijala, i druge mjere.

Aktivnosti na izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske su u poodmakloj fazi, ističe se u dokumentu, te dodaje da se u narednom periodu očekuje izrada Prednacrta, Nacrta i Prijedloga plana, a njegovo konačno usvajanje u prvom tromjesečju 2014. godine.

Za povećanje konkurentnosti privrede Srpske bitno je i podsticanje programa istraživanja, inovacija i komercijalizacije znanja, što je takođe jedna od mjera predviđenih u Ekonomskoj politici za narednu godinu.

U 2014. godini nastavlja se i stipendiranje talentovanih mladih istraživača, a radiće se i na jačanju inovaciono-istraživačke infrastrukture.

Razvijena infrastruktura i bolja saobraćajna povezanost predstavljaju jedan od najvažnijih faktora povećanja konkurentnosti privrede i preduslova za investicije i s tim u vezi, Vlada Srpske će u toku 2014. godine nastaviti sa realizacijom postojećih i započinjanju novih infrastrukturnih projekata.

U Ekonomskoj politici se ističe da će Vlada Srpske u narednoj godini aktivno raditi i na brendiranju domaće proizvodnje i turističke ponude, s ciljem povećanja konkurentnosti domaće privrede.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!