Capital.ba

Postignut sporazum o prvom pregledu u okviru proširenog aranžmana

23.11.2016. / 7:30

SARAJEVO,  Međunarodni monetarni fond /MMF/ juče je u Sarajevu postigao sporazum na nivou osoblja sa BiH o prvom pregledu u okviru Proširenog aranžmana, saopšteno je iz ove međunarodne finansijske organizacije.  mmf

Šef Misije MMF-a za BiH Nadim Ilahi izjavio je da se očekuje da će Izvršni odbor MMF-a razgovarati o prvom pregledu u prvom kvartalu 2017. godine, a da bi njegovo odobravanje omogućilo doznačavanje BiH iznosa od oko 80 miliona evra.

Iz Misije MMF-a u BiH saopšteno je da će razmatranje prvog pregleda uslijediti nakon sprovođenja niza mjera.

Ilahi je naglasio da ekonomija nastavlja da se oporavlja i da se nakon projektovanog rasta od 2,6 odsto u ovoj godini, očekuje da će rast u 2017. godini biti ubrzan na više od tri odsto.

“Očekuje se da će nivo potrošačkih cijena pasti skoro za jedan odsto ove godine, ali da će inflacija u 2017. godini preći u sferu pozitivnih vrijednosti odražavajući projekcije inflacije predviđene u evrozoni, koja se u BiH prenosi zahvaljujući aranžmanu valutnog odbora”, pojasnio je Ilahi.

Prema njegovim riječima, stopa nezaposlenosti ostaje neprihvatljivo visoka, posebno među mladima.

“Unapređenje poslovnog okruženja u smislu privlačenja investicija, otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru, te povećanje potencijala za rast od enormnog su značaja. Vlasti su u procesu unapređenja funkcionisanja tržišta rada kroz smanjenje poreskog opterećenja rada i nastavljanja provođenja novih zakona o radu”, naglasio je Ilahi.

On smatra da će restrukturisanje i privatizacija preduzeća u državnom vlasništvu pomoći da bude poboljšano ekonomsko upravljanje i konkurencija.

“Povećanje akciza na gorivo generisaće sredstva za izgradnju auto-puta na Koridoru `Pet ce`, čime će biti unaprijeđena povezanost, konkurentnost, a samim tim povećan i rast”, ističe Ilahi.

On naglašava da su fiskalni rezultati u trećem kvartalu ove godine bili u velikoj mjeri u skladu sa programskim ciljevima.

“Vlasti su pripremile budžete za 2017. godinu koji su u skladu sa unapređenjem kvaliteta javne potrošnje i smanjenja javnog duga u odnosu na BDP-a u srednjoročnom periodu. Da bi ispunili ciljeve programa, od ključne važnosti će biti da nastave sa jačanjem poreskih uprava i striktnim limitiranjem rashoda”, pojašnjava Ilahi i konstatuje da se finansijska stabilnost održava.

Prema njegovim riječima, MMF podržava napore vlasti u pogledu harmonizacije poreskih zakona kako bi smanjili administrativno opterećenje poslovnih subjekata.

Iako je sektor bankarstva likvidan i adekvatno kapitalizovan na agregatnom nivou, Ilahi tvrdi da su neke osjetljivosti i dalje prisutne.

“Devizne rezerve Centralne banke BiH pružaju snažnu podršku aranžmanu valutnog odbora. Kreditni rast se oporavlja, ali je još nizak zbog visokog nivoa nekvalitetnih kredita i slabe potražnje kredita”, naglašava Ilahi.

On smatra da agencije iz bankarskog sektora preduzimaju mjere kako bi riješili ranjivost u bankama i osnažili saradnju između njih.

“Misija pozdravlja planove vlasti u pogledu usvajanja novih zakona iz bankarskog sektora na nivou entiteta i BiH koji su u skladu sa najboljom međunarodnom praksom”, poručio je Ilahi.

Delegacija MMF-a bila je u posjeti BiH od 9. do danas da bi vodila razgovore o prvom pregledu u okviru Proširenog aranžmana sa BiH.

Trogodišnji Prošireni aranžman MMF-a sa BiH odobren je 7. septembra. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!