Capital.ba

Poslodavci u FBiH zahtijevaju jeftiniju električnu energiju

22.02.2022. / 17:02

SARAJEVO – Predstavnici Udruženja poslodavaca Federacije BiH (FBiH) i sindikata iz realnog sektora zahtijevaju da se ugovori o snabdijevanju električnom energijom privrednih društava usklade sa Zakonom o električnoj energiji u BiH.

izvoz struje

Foto: Pixabay

Oni pozivaju Vladu i Parlament FBiH da hitno donesu odgovarajuće odluke i izmjene zakona, kako bi se omogućilo snabdijevanje električnom energijom privrednih društava po cijeni koja je za 20 odsto veća u odnosu na prošlogodišnju, u skladu sa Zakonom, a ne za 50, pa i do 100 odsto, saopšteno je iz Udruženja poslodavaca.

“Ugovori o snabdijevanju električnom energijom privrednih društava od 2011. godine nisu se mijenjali do sada. Sada je `Elektroprivreda BiH` kompanijama u FBiH dostavila ugovore u kojima se od kompanija traži da do 20. u mjesecu najave koliko će električne energije potrošiti u narednom mjesecu, sa dozvoljenim odstupanjima od pet odsto”, pojasnio je predsjednik Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović.

Smailbegović je rekao da će za svako prekoračenje potrošnje ili manju potrošnju električne energije od najavljene kompanije plaćati penale po tržišnim cijenama.

On kaže da će, u slučaju bilo kakvog kvara ili zaustavljanja pogona, “Elektroprivreda BiH” nabavljati električnu energiju po berzanskim cijenama, a sve troškove nabavke i prenosa snosile bi kompanije.

Prema njegovim riječima, na taj način bi kompletan rizik poslovanja “Elektroprivrede BiH” preuzela privredna društva.

“Zbog svega navedenog, cijena električne energije za kompanije ne bi bila skuplja za 20 odsto, kako predviđa Zakon, nego 50 odsto, pa i do 100 odsto”, kaže Smailbegović.

Kao još jedan dokaz samovoljnog ponašanja “Elektroprivrede” je odbijanje da nastave isporučivati električnu energiju kompaniji “Arselor Mital” Zenica koja jedina nije dobila ugovor o redovnom, nego o rezervnom snabdijevanju i to za januar i februar, tako da im je račun za električnu energiju u januaru iznosio 19,5 miliona KM, u odnosu na 4,5 miliona KM u januaru prošle godine, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je “Elektroprivreda” najavila da od 1. marta “Arselor Mitalu” neće produžiti ugovor o snabdijevanju električnom energijom, a posljedice takvog postupanja bi bile katastrofalne, jer pogoni ove kompanije ne mogu nijednog minuta ostati bez napajanja.

Iz Udruženja poslodavaca navode da je, zbog ovih nezakonitih postupanja, znatan broj kompanija već pokrenuo pojedinačne i kolektivne tužbe protiv “Elektroprivrede BiH”.

Smailbegović je rekao da oni traže da odstupanja budu do 20 odsto i da Vlada FBiH hitno predloži, a federalni Parlament donese odluku o odgađanju zatvaranja blokova termoelektrana Kakanj i Tuzla, koji su trebali biti zatvoreni ove godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Poslodavci u FBiH zahtijevaju jeftiniju električnu energiju

    1. Honduras

      Vlada mora računati i sa tužbama umješača koji su zainteresovani da elektroprivreda radi što bolje i postiže što bolje rezultate. Elektroprivreda kao i svi ostali mogu i trebaju biti socijalno osjetljivi što se tiče domaćinstava i ugroženih pojedinaca. međutim vlada nema nikakva prava da eloktroprivredu tjera da pomaže privrednim društvimas koja su profitibilne kompanije bez da vlada nadoknadi nastalu štetu svojim sredstvima. Svi tako rade ali se najbolje vidi na radu benzinskuh pumpi. Da li i njima treba da elektroprivreda daje socijalnu struju a oni non stop poskupljuju gorivo. Sjećamo se kad je nekad cijena barela na svjetskom tržištu bila i 180 dolara a cijena litre bila dosta jeftinija od sadašnje kad je cijena barela oko stotinjak dolara. Nitko ne brani našim preduzećima da kupuju struju od nekog drugog, ne moraju od elektroprivrede. A vlada ako hoće i džabe da daje struju nek ona plati pa nek dijeli ako joj birači to dozvole.