Capital.ba

Poslodavci pod lupom

24.05.2011. / 8:00

BEOGRAD, Poslodavci u Srbiji od ponedjeljka mogu da računaju na manja opterećenja za novozaposlene radnike. Počela je primjena nedavno usvojene mjere Vlade čiji je cilj stimulisanje zapošljavanja. Vlasnici preduzeća za nove radnike ubuduće neće plaćati doprinose za PIO. Ukoliko je radnik mlađi od 30 i stariji od 45 godina, neće plaćati ni porez na plate, a ukoliko je stariji od 30, a mlađi od 45 godina, na porez će imati popust od 30 odsto. Oproštaj doprinosa i dijela, ili čitavog iznosa poreza na zarade, važi narednih godinu dana.
Kontrola sprovođenja nove mjere povjerena je Poreskoj upravi, Nacionalnoj službi za zapošljavanje i inspekciji rada. Ove institucije treba da spriječe poslodavce da otpuste postojeće radnike kako bi ih zamjenili novim, jeftinijim. Kao broj postojećih radnika se uzima stanje na dan 31. marta. U Ministarstvu ekonomije kažu da će kontrola biti mnogo stroža nego do sada.
– Poslodavce će već za mjesec, dva od primjene ove mjere posjetiti inspektori da bi se na licu mjesta uvjerili da li su ljudi zaista prijavljeni na način kako je predviđeno – kažu u Ministarstvu. – Ako u toku korišćenja subvencije, poslodavac smanji broj zaposlenih dužan je da u roku od 30 dana plati iznos poreza i doprinosa koji bi inače platio, uvećan za indeks potrošačkih cijena. Ukoliko ne plati obavezu u zadatom roku, mora pored ovog iznosa da plati i zakonsku zateznu kamatu od dana isteka roka do dana uplate.
U Poreskoj upravi ističu da njihovo iskustvo pokazuje da nije bilo zloupotreba u primjeni već postojećih olakšica za zapošljavanje pripravnika, radnika mlađih od 30 i starijih od 45 godina, kao i invalida. Broj zaposlenih će pratiti svakog mjeseca, jer je poslodavac dužan da taj podatak navede u poreskoj prijavi. Reagovaće i na dojave radnika i otkrića inspekcija rada.
Mogući scenario prevare je i da vlasnik ugasi postojeće preduzeće i odmah zatim osnuje novo. U njemu bi mogao da angažuju jeftinije radnike, koji su bili nezaposleni najmanje šest mjeseci. Poreznici sumnjaju u takvu mogućnost.
– Kada gasi neko preduzeće vlasnik mora da izmiri sve obaveze koje ima – kažu u Poreskoj upravi. – Zato ne vjerujemo da im se to isplati. Moraju da otplate sve kredite, vrate dugove, a ako su već koristili subvencije za zapošljavanje, slijedi im prekršajna, možda i krivična prijava.

Podjela zaposlenih
Novom mjerom nisu baš svi zadovoljni. Svoje zamjerke iznio je već Fiskalni savjet.
– Uredba o podsticanju zapošljavanja nije u skladu sa praksom dobre fiskalne i poreske politike – naveli su u svom ranijem saopštenju. – Ne može da obezbjedi povećanje budžetskih prihoda i uvodi diskriminaciju između trenutno zaposlenih i novozaposlenih.
Zamjerke su imali i poslodavci. Asocijacija malih i srednjih predzuzeća je, takođe, ukazala na diskriminaciju, ali i bezrazložan oprost ”grijehova” svima koji su do sada radili na ”crno”. Unija poslodavaca smatra da će mjera dati određene, ali kratkoročne efekte. Da bi se, međutim, zadržao i postojeći broj zaposlenih, neophodna je sistemska poreska reforme i manja opterećenja za sve zaposlene. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!