Capital.ba

Poreska uprava pokušava predvidjeti stečajeve 

10.11.2023. / 13:44

BANJALUKA – Poreska uprava Republike Srpske (PURS) svake godine otipiše na desetine miliona maraka nenaplativih dugova nakon okončanih stečajnih postupaka. Kako bi se to što rjeđe dešavalo, sprema se sveobuhvatna analiza poreskih dužnika koji će  biti klasifikovani po stepenu rizika.

FOTO: Capital

Naime, PURS planira da angažuje stručnjake koje će im napraviti model za prijevremeno otkrivanje stečajnog postupka, a sve u cilju zaštite javnih finansija, odnosno efikasnije naplate javnih prihoda.

Njihov zadatak će biti da na osnovu raspoloživih podataka dužnike razvrstaju u tri grupe.

Zelenom bojom će biti markirani oni kod kojih ne postoji opasnost od stečaja, naranžastom oni kod kojih postoji, a crvenom oni kod kojih je stečaj izvjestan.

Izrada modela sačinjava se na osnovu terenskog prikupljanja podataka, a treba da sadrži i prijedlog mjera za prijevremeno otkrivanje stečaja“, navode u Poreskoj upravi Republike Srpske objašnjavajući tenderski zadatak.

Inače, oni koji razmišljaju da se prijave na tender moraće da poznaju stečajni postupak, kao i da imaju objavljene naučne radove iz oblasti poslovnih finansija.

Posao je vrijedan 35.000 maraka, a izabrani ponuđač će imati rok od deset dana da ga završi.

Radomir Jokić, stečajni upravnik koji je vodio na desetine stečajeva kaže da ideja nije loša, ali da je po njegovoj ocjeni teško sprovodiva.

Prema njegovoj tvrdnji, dobar dio izvještaja koji izlazi iz preduzeća je fiktivan pa je preciznu procjenu na osnovu takvih izvještaja gotovo nemoguće napraviti.

Bilansi i završni računi su često lažni. Naime, osim javnih preduzeća gdje je obavezna revizija završnih računa, u drugim preduzećima se skoro nikakva kontrola ne sprovodi“, kaže Jokić.

Dodaje da interne i eksterne revizije koje se vode u preduzećima ne rade po principu forenzike, gdje se traži i gleda sva dokumentacija, već samo na osnovu onoga što odgovorno lice u preduzeću priloži revizorima.

Problem je što naše firme kada postanu nelikvidne ujedno postaju i nesolventne. To znači da osim što ne mogu plaćati obaveze po dospjelosti nemaju ni imovinu za pokriće tog duga. Imovinu prodaju i prije nego što se uspije reagovati. U tome je problem i odatle dolazi relativno mala naplativost od preduzeća u stečajnom postupku“, zaključuje Jokić.

Inače, prema zvaničnim podacima Poreska uprava je samo u prošloj godini otpisala 37,4 miliona maraka duga u preduzećima u kojima je okončan stečajni postupak. To je za 20 miliona maraka više u odnosu na godinu ranije.

Inače, sto najvećih poreskih dužnika u Republici Srpskoj ukupno duguje nepunih 237 miliona maraka. U većini njih traje stečajni postupak.

CAPITAL: D.Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!