Capital.ba

Porast uvoza iz Italije uticao na rekordni rast deficita

03.03.2010. / 8:05

BEOGRAD, Privreda Šumadije i Pomoravlja prošle godine povećala je uvoz iz Italije za 130,2 odsto, dok je najveći pad, od 47 odsto, zabilježen u uvozu kineske robe, kazala je sekretar Regionalne privredne komore Kragujevac Ljiljana Cvetić.

Kako je navela, porast uvoza iz Italije uticao je da prošlogodišnji deficit privrede dostigne 252,2 miliona dolara, što je povećanje od 52,6 odsto u odnosu na 2008. godinu.
Privrednici Šumadije i Pomoravlja su u prošloj godini izvezli proizvode u vrijednosti od 222,8 miliona dolara, a uvezli robu vrijednu oko 475 miliona.
Naglašavajući da je povećanje deficita posljedica značajnog uvoza opreme i dijelova za potrebe društva ‘Fiat automobili Srbija’ i kompanije ‘Kronošpan’ u Lapovu, Cvetićeva je dodala da je sa Italijom ostvaren najveći spoljnotrgovinski deficit koji iznosi 142 miliona dinara, sa rastom od 130,2 odsto. Takođe je povećan i uvoz iz Švajcarske, za 116,8 odsto.
“Istovremeno, pokrivenost uvoza izvozom u Šumadiji i Pomoravlju je znatno pogoršana i iznosi 46,9 odsto, dok je u 2008. godini iznosila 66,8 “, rekla je Cvetićeva.
Prema njenim riječima, među deset najvećih izvoznika iz Šumadije i Pomoravlja su firme “Peštan” i “Knjaz Miloš” iz Aranđelovca, “Forma ideale” i “Zastava tapacirnica” iz Kragujevca i “Holding kablovi” iz Jagodine , koje se pojavljuju i među prvih deset najvećih uvoznika.
Među najvećim izvoznicima su i “Zastava oružje” iz Kragujevca, “Grah automative” iz Batočine, “Banja Komerc” iz Aranđelovca, “Srpska fabrika stakla” iz Paraćina, “Dan Mont” iz Despotovca.
Naglašavajući da deset najvećih izvoznika Regiona učestvuje sa 43,6 odsto u ukupnom izvoru privrede Šumadije i Pomoravlja, Cvetićeva je dodala da svi oni bilježe pad izvoznih rezultata, osim “Peštana”, kao i da je izvoz veći od 10 miliona dolara zabilježen kod svega pet privredenih društva.
Privreda Šumadije i Pomoravlja u prošloj godini izvozila je u 35 zemalja, u čemu su sa 81 odsto učestvovala tržišta u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Njemačkoj, Sloveniji, Makedoniji, Francuskoj, Hrvatskoj, Bugarskoj, Italiji, Rumuniji i Belgiji.
Šumadijsko-pomoravski privrednici uvozili su iz 56 zemalja, a 78 odsto uvoza je iz Italije, Švajcarske, Njemačke, Austrije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Kine, Hrvatske, Mađrske i Bugarske.
Od ukupnog izvoza, 90 odsto odnosi se na zemlje EU i CEFTA, dok je najviše proizvoda uveženo iz EU i to 70 odsto, zatim iz zemalja članica EFTA -13 odsto i iz zemalja CEFTA oko devet procenata.
Izvoz u zemlje CEFTA vrijedan je gotovo 100 miliona dolara, a uvoz 43, pri čemu je ostvaren suficit od 57 miliona dolara.
“U poređenju sa 2008. godinom, spoljnotrgovinska razmena Regiona opala je sa svim zemljama članicama CEFTA”, rekla je Cvetićeva i dodala “da se i u okviru nižeg obima razmene, nastavlja tendencija ostvarivanja suficita sa svim zemljema CEFTE, osim sa Hrvatskom gdje se bilježi stalni deficit od tri miliona dolara”.
Izvoz u zemlje EU opao je za 32 odsto, dok je uvoz manji za svega dva odsto. Suficit je ostvaren jedino u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Francuskom i iznosi 1,2 miliona dolara.
Gledano po djelatnostima, najveći suficit ostvarila je prehrambena industrija – 20, 2 miliona dolara, zatim prerađivačka industrija, prije svega proizvodnja namještaja, proizvodnja plastike, ali i, što je veoma interesantno, proizvodnja obuće koja je ostvarila suficit od milion dolara.
Spoljnotrgovinski deficit zabilježen je u okviru proizvodnje saobraćajnih sredstava čak 101,3 miliona dolar, hemikalija, mašina i uređaja, osnovnih metala, prerade drveta.
Kada je riječ o poljoprivrednim prozvodima, izvozili su se na prvom mjestu arpadžik i pasulj, zatim životinje – junice, mjesto, sadnice i cveće.  Biznis

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!