Capital.ba

Polemike o “poreskom paklu” u Hrvatskoj

26.08.2009. / 7:10

zagrebZAGREB, Ocjena ugledne konsultantske kuće KPMG da je Hrvatska, nakon uvođenja kriznog poreza na plate, u avgustu preuzela prvo mjesto kao država s najvećom stopom poreskih davanja u svetu, opoziciji je došla kao naručena za nove kritike, dok pojedini ekonomski analitičari sumnjaju u istinitost takve rang liste.
Prema oceni Paula Sauhara, partnera u KPMG-u u Hrvatskoj, sadašnje  stanje je loše po zemlju jer je sa takvom “poreskom bolešću” teško ostati konkurentan.
Ističući da je podatak o Hrvatskoj kao zemlji s najvećim porezima u svijetu – netačan, profesor na Ekonomskom fakultetu Drago Jakovčević je primijetio da “i druge zemlje, pogotovo nordijske, imaju veće poreze”.
Komentarišući reakciju Hrvata na medijske napise o “poreskom paklu” u kojem žive, on je rekao da je uvjeren “da jedan prosječni švedski porezni obveznik plaća veće poreze nego prosječni hrvatski porezni obveznik”.
Jakovčević je istakao da ne treba da zabrinjava podatak o visini hrvatskih poreza, podsjećajući da je i Njemačka takođe nedavno digla poreze, “a radi se o puno zdravijoj ekonomiji od hrvatske”.
Prema njegovim rečima, Hrvatska ima mali udio radnog stanovništva u ukupnom stanovništvu i nečim treba hraniti penzionere, nezaposlene, djecu, studente.
Predsjednik Hrvatske narodne stranke Radimir Čačić je izjavio da hrvatska vlada “zbog nesposobnosti, neznanja i korupcije vlasti traži rešenje za opstanak” u dodatnom opterećenju privrede i rada, a nije spremna da zaustavi demagošku i politikantsku potrošnju i finansiranje političkog parazitizma.
On je dodao da vlada “nema pameti i sposobnosti osmisliti razvojne projekte koji jedini mogu biti izlaz”.
Branko Grčić, SDP-ov ekonomski stručnjak, ističe da apsolutno vjeruje u podatak da su porezi u Hrvatskoj najveći u svijetu.
“Pa to pokazuju i međunarodni izvori, a sada je to u svojoj analizi potvrdila i jedna ugledna konsultantska kuća”, rekao je Grčić i objasnio da zemlje poput Danske, Švedske i Norveške imaju velike poreze zato što imaju izuzetno jaku socijalu i visok standard javnih usluga.
Prema podacima revizorske kuće KPMG, Hrvatska je nakon 1. avgusta 2009, kad je uvela novi porez od dva odsto na sva primanja između 410 i 615 evra i četiri odsto na plate veće od 614 evra, zauzela prvo mesto na svetskoj listi.
Porez na lična primanja i socijalno osiguranje, bez obzira na iznos plate, najveći su u Danskoj (62,3 odsto), Švedskoj (56,7 odsto), i Austriji, Belgiji i Japanu sa 50 odsto.  Business.hr

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!