Capital.ba

Pojeftinjuje svinjetina

27.01.2011. / 7:40

BEOGRAD, Pritisnuti slabijim prometom, trgovci i klaničari u Srbiji, najavljuju ovih dana pojeftinjenje svježeg svinjskog mesa za 3,2 odsto. Glavni razlog je kako kažu pad cijena tovljenika na srpskom tržištu za 10 do 15 procenata. To obaranje cijena više je posljedica sezonskog karaktera tržišta mesa, nego veće proizvodnje i boljeg stanja u stočarstvu.
Za kilogram svinjskog buta najčešće se plaća od 389 do 454 dinara, a narednih dana cijena bi trebalo da padne za 11 do 14 dinara. Istovremeno, na tržištu takozvana “živa mjera” tovljenika poslije sniženja najčešće iznosi 120 do 130 dinara.
– Sezonski je uobičajeno da se u ovom periodu godine manje troši svinjsko meso, pa je zbog slabije tražnje živa mjera farmskih tovljenika “pala” sa prosječnih 150 na oko 130 dinara za kilogram – objašnjava Momir Jovanović, predsjednik Grupacije klanične industrije u Privrednoj komori Srbije. – To je za oko 15 odsto niža cijena osnovne sirovine, pa čudi zašto postotak pojeftinjenja u trgovinama nije veći.
Junetina
Uporedo sa pojeftinjenjem svinjetine, u vodećim trgovinskim lancima poskupjela je junetina za 8,5 odsto. Nova cijena junećeg buta je 646 dinara po kilogramu, koliko košta i mljeveno meso, dok za biftek valja izdvojiti više od 1.200 dinara.
Pored sezonskog karaktera, glavni razlog slabe tražnje, dodaje Jovanović, svakako je i kupovna moć stanovništva, jer su naše plate među najnižima u regionu. U takvim okolnostima i meso postaje luksuz.
Pojedini klaničari ističu da ne treba očekivati da će se ovaj trend pojeftinjenja dugo zadržati. Jer, krajem marta, čim krene veća potrošnja, cijena će se ponovo vratiti na raniji nivo. Istraživanja pokazuju da je u Srbiji opala potrošnja osnovnih namirnica, pa je tako na tanjiru i manje šnicli. Godišnja potrošnja svinjskog mesa po stanovniku u Srbiji iznosi oko 21 kilogram, pilećeg je oko 18, a junećeg, telećeg i goveđeg zajedno – 3,1 kilogram.

Konjsko
Pad kupovne moći uslovio je i smanjenu prodaju konjskog mesa. Za kilogram konjskog buta valja izdvojiti oko 545 dinara, za ramstek oko 100 dinara više, dok konjski biftek košta 1.200 dinara.
– Za posljednjih godinu dana prodaja je opala za petinu – kaže Branko Šašić, direktor mesara “Vranac”, koje prodaju konjsko i ždrebeće meso. – Zbog tanjih finansija, potrošači pazare sve manje i manje količine, čak i kod mesne prerade na bazi konjskog mesa, koja je povoljna po cijeni. Recimo, kilogram konjskih kobasica staje oko 360 dinara, a dvadesetak dinara jeftinije su konjske salame. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!