Capital.ba

Podrška za mjere vlade Japana

23.09.2014. / 7:55

japanTOKIO, Japan treba ponovo da podigne porez na promet iduće godine, uprkos ekonomskim turbulencijama koje je takav potez donio ove godine, a centralna banka treba da “ublaži taj udarac” većom ponudom novca, saopštila je juče Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

“Banka Japana mora i nakon 2015. da podrži treću po veličini svjetsku ekonomiju”, izjavio je zamjenik generalnog sekretara OECD Rintaro Tamaki, a prenijela agencija Frans pres.

“Japanski javni dug skočio je u posljednjih par godina, pa sada može da se uporedi sa grčkim. Tokio ne samo da treba da primjeni planirani rast poreza na promet u oktobru 2015, već i da planira novi rast poreza nakon toga da bi odagnao strahove oko održivosti javnih finansija”, naveo je Tamaki.

Japan je u aprilu podigao porez na promet sa pet na osam odsto u okviru strukturnih reformi i najavio rast poreza na 10 odsto u oktobru iduće godine. Privredni rast je u toj zemlji u tri mjeseca zaključno sa junom smanjen 1,8 odsto u odnosu na prethodni kvartal, što je najveći pad od zemljotresa i cunamija iz 2011.

Javni dug Japana od oko 230 odsto bruto domaćeg proizvoda najviši je među bogatim zemljama, dobrim dijelom zbog velikih odvajanja na ime zdravstvenih i socijalnih beneficija i rapidnog starenja stanovništva.

U aprilu prošle godine, Banka Japana lansirala je program kupovine sredstava, sličan kvantitativnom labavljenju koje sprovodi američka Uprava federalnih rezervi, u cilju pružanja podrške cenama, čiji je pad decenijama opterećivao privredu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!