Capital.ba

Podrška evropskom putu nije samo deklarativna

05.03.2009. / 14:33

cadjoBANJALUKA, Jedno od osnovnih opredjeljenja Vlade i drugih institucija Republike Srpske jesu evropske integracije BiH i RS i ta podrška nije samo deklarativna, rekao je danas v.d. ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Stanislav Čađo.

Čađo je na sastanku Ekonomsko-socijalnog savjeta RS sa studijskom ekspertskom grupom Evropskog ekonomskog i socijalnog savjeta istakao da je rezlutat takvog pristupa postojanje političke i povoljne ekonomske stabilnosti u Srpskoj.

Naglašavajući da se u preliminarnom izvještaju evropske studijske grupe navode “stvari sa kojima se uopšte ne može saglasiti”, on je rekao da je RS organizovana na maksimalno mogućem racionalnom principu i da nema dupliranja kapaciteta sa državnim nivoom.

“U FBiH ima 10 kantona i to je ograničenje koje daje reper na federalni, ali i državni nivo, dok u zajedničkim institucijama BiH, čiji je sadašnji budžet oko 1,4 milijarde KM ima oko 23 000 službenika”, rekao je Čađo.

On je dodao da je nivo javne potrošnje u RS ispod 40 odsto bruto domaćeg proizvoda, dok je u FBiH taj nivo preko 60 odsto BDP-a.

“Dejtonski sporazum je donio mir i uredio odnose na ovim prostorima, a ako postoje u okviru njega ograničavajuća rješenja, politika RS je da se bolja rješenja nađu u dogovoru sa političkim partnerima i subjektima u BiH”, rekao je Čađo.

On je podsjetio da je “u jednom vremenu” bila praksa da se određena rješenja donose zbog različitih vrsta pritisaka ili nametanjem prenosa određenih nadležnosti.

Komentarišući zabrinutost iznesenu u preliminarnom izvještaju o ispunjavanju pet uslova i dva cilja koje je postavio Savjet za implementaciju mira, Čađo je rekao da je prudski sporazum pokazao da domaći političari bez ičijeg pritiska mogu otvoriti sva pitanja, te da se tako postavljena pitanja i rješavaju, kao što je slučaj sa konačnim rješenjem statusa Brčkog.

Predsjednik Unije poslodavaca Borko Đurić, koji je i predsjednik Socijalno-ekonomskog savjeta, izrazio je neslaganje sa konstatacijom da se politički procesi u BiH odvijaju pod uticajem rata, kako piše u tom izvještaju.

On je rekao da nije tačno da u BiH preovladava nacionalistička retorika, dodajući da “takve retorike ima, ali da ona nije preovlađujuća”.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić podsjetila je da je u RS određena reprezentativnost sindikata i način kako se ta reprezentativnost utvrđuje.

Patrik Zoltani iz Ekspertske grupe rekao je da je cilj posjete BiH i ovih sastanaka da se praktično upoznaju s tim kako u praksi funkcioniše socijalni dijalog, koji se mehanizmi koriste u dijalogu Vlade i socijalnih partnera i sa kojim problemima se susreću.

On je rekao da je ova grupa tokom jučerašnje posjete FBiH “čula da ima pozitivnih domena u RS kada je riječ o socijalnom dijalogu”.

Studijsku posjetu organizovala je Evropska komisija s ciljem izrade izvještaja o temi “Odnosi EU i BiH – uloga civilnog društva”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!