Capital.ba

Po hitnom postupku o Prijedlogu zakona o unutrašnjem dugu RS

12.12.2011. / 11:47

BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmotriće sutra po hitnom postupku Prijedlog zakona o unutrašnjem dugu RS, kojim se uređuje postupak, način i rokovi utvrđivanja i izmirivanja unutrašnjeg duga RS prema fizičkim i pravnim licima, u ukupnom iznosu do 1.557.500.000 KM.

Pod unutrašnjim dugom podrazumijevaju se opšte neisplaćene obaveze budžeta RS nastale do 31. decembra 2002. godine, u iznosu do 182.600.000 KM, obaveze po osnovu stare devizne štednje deponovane kod banaka na teritoriji RS do 31. decembra 1991. godine u iznosu do 774.900.000 KM, te obaveze po osnovu materijalne i nematerijalne štete nastale u periodu ratnih dejstava od 20. maja 1992. do 19. juna 1996. godine u iznosu do 600.000.000 KM, navodi se u obrazloženju ovog zakona.

Ovaj zakon se ne primjenjuju na odluke, rješenja i druge akte nadležnih organa po osnovu povrata javnih prihoda, rješenja za utvrđenu naknadu na ime eksproprisanog zemljišta, te na pravosnažne sudske odluke kojima je utvrđeno pravo na nadoknadu štete na osnovu neosnovanog lišavanja slobode i sudske odluke na osnovu dosuđene naknade po sudskim presudama i sudskim izvršnim rješenjima na osnovu prava iz radnih odnosa.

Skupština će po hitnom postupku razmotriti Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama zaposlenih u organima uprave RS kojim se do 31. decembra 2012. produžava rok primjene platnih koeficijenata.

Predviđeno je da platni koeficijent od 30 do 37 bude umanjen za 25 odsto, a koeficijent od 23 do 27 da bude umanjen za 20 odsto.Platni koeficijent od 17 do 22 bio bi umanjen za 15 odsto, a koeficijent od četiri do 16 za 10 odsto.

Pred poslanicima će se naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS koji predviđa da kazna zatvora ne može biti kraća od 30 dana, niti duža od 20 godina.

“Ako je učinilac jednom radnjom ili sa više njih učinio više krivičnih djela za koja mu se istovremeno sudi, sud će prethodno utvrditi kazne za svako od tih djela, pa će izreći jedinstvenu kaznu”, navodi se u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS.

Ako sud za krivična djela u sticaju utvrdi samo novčane kazne, jedinstvena kazna ne smije preći zbir utvrđenih kazni, niti iznos od 50.000 KM, odnosno 1.000.000 KM – ako je neko od djela izvršeno radi koristoljublja.

Na dnevnom redu 14. redovne sjednice parlamenta Srpske su i prijedlozi zakona o sudovima, unutrašnjim poslovima, agencijama za obezbjeđenje lica i imovine, privatnoj detektivskoj djelatnosti, o naučno-istraživačkoj djelatnosti, građevinskim proizvodima, te zaštiti potrošača.

Poslanici će razmatrati i prijedloge zakona o izmjenama i dopunama zakona o krivičnom postupku, o predškolskom vaspitanju, o obrazovanju odraslih, poljoprivrednom zemljištu, veterinarstvu, omladinskim organizacijama.

Na dnevnom redu su i novi nacrti zakona o rudarstvu, o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida, te nacrti zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi, o izvršnom postupku i o porezu na dobit.

Biće razmatrani i Nacrt strategije regulatorne reforme, Prijedlog uređenja spomen-područja Donja Gradina, Godišnji izvještaj pravobranioca, izvještaj o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, te izvještaj o stanju u prehrambenoj industriji.

Pred poslanicima će se naći i informacija o aktivnostima na izgradnji mreže autoputeva u RS i informacija o realizaciji strategije razvoja sporta u RS.

Početak sjednice zakazan je za 10.00 časova.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!