Capital.ba

Planirano značajno smanjenje državne uprave

03.09.2009. / 18:30

beogradBEOGRAD, Pored značajnog smanjenja državne uprave, sadašnji planovi srpskih vlasti za fiskalno prilagođavanje za 2010. godinu uglavnom se oslanjaju na uvođenje dodatnih nominalnih zamrzavanja, uz ostavljanje fiskalnog deficita, navedeno je u Memorandumu MMF-a, koji je danas objavila Narodna banka Srbije.  
Sa Vladom Srbije dogovoreno je da se detaljno razmotri izrada kredibilnog programa fiskalnog prilagođavanja baziranog na potrošnji u narednih nekoliko nedelja, kao i da to bude u centru pažnje razgovora u toku oktobarske misije.
Međutim, ukoliko se pokaže da nije moguća izrada takve strategije, mjere usmjerene ka prihodima, uključujući i povećanje PDV-a, morale bi da se razmotre.
U skladu sa programom strukturnih reformi u oblasti potrošnje, vlasti pripremaju obećavajući plan čiji je cilj da pokrene reforme putem smanjenja broja zaposlenih u državnoj upravi i lokalnim samoupravama za ukupno 10 procenata i eliminisanja viška zaposlenih u zdravstvu i obrazovanju.
Reforme bi bile targetirane u cilju očuvanja kvaliteta pružanja javnih usluga. Međutim, uštede u budžetu za 2010. godinu bi bile ograničene, uglavnom zbog otpremnina, navedeno je u memorandumu.
Pored toga, vlasti bi zadržale smanjenja budžeta za 2009. godinu, uz uvođenje daljeg nominalnog zamrzavanja, uključujući i za veliki dio potrošnje na robu i usluge, subvencije i netargetirane transfere stanovništvu.
Postojala je opšta saglasnost da bi pri aktuelnim politikama fiskalni deficit mogao da se poveća na 5,5 odsto BDP-a u 2010. godini, iako su vlasti iznijele mišljenje da bi prihodi mogli da budu i veći od očekivanih.
Opšti sporazum je takođe postignut u vezi sa inicijalnim koracima u pravcu otpočinjanja ključnih srednjoročnih strukturnih reformi u oblasti penzija, zdravstva i obrazovanja.
Prema saznanjima misije, planira se da novi nacrt zakona o penzijama bude spreman za podnošenje skupštini u decembru, sa ključnim mjerama koje obuhvataju povećanje starosne granice za penzionisanje za žene, strože granice za rano penzionisanje kombinovane sa aktuarski pravednim penalima, kao i smanjenje uvećanja staža za žene.
Vlada će, u saradnji sa Svjetskom bankom, nastaviti sa reformama zdravstva, obrazovanja i socijalnih davanja van penzionog sistema.
Saglasnost je postignuta oko potrebe za pažljivijim praćenjem velikih državnih preduzeća da bi se ograničilo akumuliranje velikih potencijalnih fiskalnih obaveza.
U toku narednih nekoliko mjeseci potrebno je izraditi preliminarnu procjenu finansijske situacije velikih javnih preduzeća da bi se osmislile korektivne mjere koje bi trebalo preduzeti u kontekstu budžeta za 2010. godinu.
Takođe je postignuta saglasnost o potrebi nastavka zamrzavanja plata u većini državnih preduzeća u 2010. godini.
Monetarna politika bi trebalo da se i dalje fokusira na inflaciju. Uprkos ekonomskom usporavanju, postignuta je saglasnost da bi daljoj monetarnoj relaksaciji trebalo pristupiti oprezno.
Uprkos manjim inflatornim pritiscima u drugom kvartalu, ostaje značajan rizik premašivanja cilja NBS za 2009. godinu.  Taj rizik podržavaju uporno visoka inflatorna očekivanja i pritisci koji se očekuju u posljednjem kvartalu, uključujući i sezonski brz rast cijena hrane, dalji oporavak cijena nafte u uslovima vjerovatno stabilizovane ili oporavljene ukupne potražnje, potencijalni pritisci na kurs zbog povećanja uvozne potražnje i dalja povećanja regulisanih cijena.
Preliminarni rezultati ukazuju na to da je bankarski sektor adekvatno kapitalizovan i likvidan.
Kada se radi o četiri banke sa većinskim državnim vlasništvom, vlasti su informisale misiju da, ukoliko se aktuelni planovi za privatizaciju ne ostvare, planiraju da privredu kraju njihovo spajanje u narednih nekoliko nedjelja, kao i da će se do kraja ove godine izvršiti dijagnostička studija fuzionisane banke.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!