Capital.ba

Planirana proizvodnja u “Birču” oko 120 000 tona glinice

17.05.2009. / 14:23

birac_zvornik2ZVORNIK, Generalni direktor Fabrike glinice “Birač” iz Zvornika Virginujus Vajega izjavio je danas da je plan da Fabrika u ovoj godini proizvede oko 120 000 tona glinice, te dodao da se za naredne godine planira povećanje proizvodnje na oko 342 000 tona glinice.

Vajega je novinarima u Zvorniku rekao da su projektovane mogućnosti fabrike 600 000 tona glinice na godišnjem nivou, što je svrstava u velike evropske proizvođače u ovoj oblasti.

Ističući da je kvalitetom i sigurnošću isporuka svojih proizvoda Fabrika glinice “Birač” postala veoma pouzdan poslovni partner na tržištu zeolita, Vajega je rekao da je trenutna potražnja ovog proizvoda u svijetu veća za 15-20 odsto od ponude.

“Fabrika je 2004. godine imala prodaju od 14 000 tona zeolita, dok se ove godine očekuje plasman od oko 65 000 tona zeolita”, rekao je Vajega.

On je naglasio da je fabrika, zahvaljujući ulaganjima vlasnika Fabrike, te angažovanju i pravilnoj orijenataciji Upravnog odbora i menadžmenta, koji su maksimalno bili i ostali posvećeni ekonomičnosti rada, prošle godine ostvarila ukupne uštede od 17,4 miliona KM.

Vajega je naveo primjer da je samo normativ potrošnje prirodnog gasa po toni smanjen za 20 odsto u odnosu na 2007. godinu, čime je ostvarena ušteda od oko 11 miliona KM.

Govoreći o paušalnim optužbama nekih medija i “kritičara”, koje su se pojavljivale na način rada fabrike, njenog vlasnika i menadžmenta, a koje su se najčešće odnosile da je “Ukio grupacija” iz Litvanije, putem niza povezanih preduzeće, od privatizacije do danas iznijela iz Republike Srpske (RS) najmanje 800 miliona dolara, odnosno oko 1,2 milijarde KM, Vajega je naglasio da su takve optužbe sto odsto neutemeljene.

“Kada se sagledaju poslovni rezultati fabrike od 2004. godine do danas, mogu se utvrditi neutemeljenosti ovih optužbi, jer fabrika glinice nije bila u mogućnosti da ostvari toliki profit”, rekao je Vajega.

On je obrazložio da je ova fabrika od početka proizvodnje – krajem jula 2003. godine do kraja 2008. godine, proizvela ukupno 1,8 miliona tona glinice, što bi prema optužbama trebalo da znači da je po toni “izvlačeno” oko 633 KM, što je u tom periodu prosječna tona glinice, te dodao da to znači da je glinica proizvedena od ničega, o čemu bi “kritičari” morali da vode računa.

Vajega je podsjetio da je, nakon što je “Ukio grupacija” kupila većinski kapital, fabrika imala “prazne džepove i gomilu dugova”.

“Većinski vlasnik je morao mnogo da ulaže u održavanje opreme i objekte, da bi se pokrenula proizvodnja. Zbog toga nije bilo mogućnosti da fabrika samostalno formira dovoljne zalihe sirovina, kao i da zapuni sistem do minimalnog nivoa nedovršene proizvodnje, bez koje ne može da radi. Samo za te svrhe trebalo je oko 25 miliona KM”, rekao je Vajega i dodao da je fabrika tek sada došla u stanje da može samostalno da radi, što je njen krajnji cilj.

Generalni direktor je rekao da je u periodu od 2004. do 2008. godine fabrika platila reprogramirane obaveze od 22,7 miliona KM i naglasio da su to dugovi koji su stvoreni prije privatizacije fabrike, prema Poreskoj upravi RS, Ministarstvu finansija RS, kao i drugim povjeriocima.

“Ukupne investicije uložene u fabriku od privatizacije iznose oko 39 miliona KM, od kojih je najviše uloženo u modernizaciju i osavremenjavanje opreme i postrojenja, u nove tehnologije, nabavku novih uređaja, te u tehnološka poboljšanja u samom procesu proizvodnje, što je dovelo do ekonomičnosti u poslovanju, ali i do bitnih pomaka u kvalitetu proizvoda”, naglasio je Vajega.

On je istakao da Fabrika glinice “Birač” u značajnoj mjeri popravlja poziciju BiH u spoljnotrgovinskoj razmjeni, koja je vrlo značajna za ekonomiju BiH, te dodao da ova fabrika putem poreza i doprinosa uplaćuje velika sredstva u budžete RS i BiH.

Podsjećajući da veliki značaj fabrika ginice ima za šest opština regije Birač, odakle dosta radnika radi u ovom preduzeću, Vajega je rekao da od uspješnog poslovanja fabrike direktno zavisi oko šest hiljada ljudi, međi kojima u prvom redu radnici kompanije “Boksit” iz Milića i Rudnika boksita iz Srebrenice.

On je dodao da je, u sklopu uspješnog rada fabrike, angažovano i oko 400 raznih dobavljača i poslovnih partnera, koji su značajno oslonjeni na saradnju sa Fabrikom glinice “Birač”.

Vajega je rekao da je u vremenu svjetske ekonomske krize, koja se direktno odrazila na ovaj kolektiv, najbitnije održati proizvodnju i sačuvati radna mjesta.

U Fabrici glinice “Birač” trenutno je zaposleno više od hiljadu radnika.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!