Capital.ba

Plaćaju smještaj, a od kuće donose posteljinu i krevet

23.03.2010. / 8:45

SARAJEVO, Studenti koji su smješteni u studentskim domovima u Federaciji BiH nezadovoljni su nehumanim uslovima u kojima žive, a rukovodstvo domova problem prebacuje na nedefinisan status osnivača ovih ustanova.

Studenti tvrde kako za novac koji sami izdvajaju i koji studentski centri dobivaju od kantona zaslužuju mnogo kvalitetnije uslove stanovanja. Sudeći po izjavama studenata posebno je teška situacija u sarajevskom studentskom domu “Bjelave” i Studentskom domu Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.
Studentica koja je smještena u jednom od paviljona Studentskog centra “Bjelave” kaže kako je morala donositi svoj namještaj jer onaj koji je zatekla u sobi nije više služio ničemu.
“Tradicija je da studenti donose svoje jorgane, jastuke i deke, jer su ovi koje zateknemo u sobama poderani i dotrajali. Na itisone u sobama moramo stavljati svoje ćilime. Kreveti se raspadaju pa su studenti primorani donositi i svoj namještaj”, kaže naša sagovornica koja je željela ostati anonimna.
Tvrdi da studenti u ovom domu nerijetko ostanu bez struje i vode.
“Samo sobe u dva ili tri paviljona na Bjelavama imaju svoj WC. U ostalim paviljonima WC je zajednički. Osoblje doma redovno ga održava, ali su sanitarije dotrajale. Sve to ružno izgleda”, kaže ona.
Prosječna cijena smještaja u sarajevskim studentskim domovima “Nedžarići” i “Bjelave” je 100 KM mjesečno i ovu cijenu plaća student. Kantonalne vlade za svakog svog studenta subvencioniraju još po 180 KM. Tako da mjesečna cijena boravka u ovim domovima po studentu košta 280 KM.
Ni u Studentskom domu Univerziteta “Džemal Bijedić” situacija nije nimalo bolja.
Sašo Ćišić, upravnik ovog doma, kaže da su u 30 soba smještena 93 studenta.
“Uslovi za život u ovom domu su nikakvi. Sobe su pretrpane. U muškom paviljonu na 27 studenata imamo samo dva WC-a i jednu tuš kabinu. Ni jednu marku od novca koji studenti i kantoni plaćaju za smještaj ne možemo odvojiti za rekonstrukciju doma”, kazao je Ćišić, naglasivši kako je najveći problem ovog doma što nema svog osnivača.
“Sa 280 KM, kolika je mjesečna cijena smještaja po studentu, možemo samo podmiriti troškove ishrane studenata i komunalija. Čak nemamo ni svoju menzu, pa Crvenom križu plaćamo da pravi obroke za studente. Niko ne želi da bude osnivač Univerzitetu, pa samim tim ni ovom domu”, istakao je Ćišić.
Emir Kadrić, direktor Javne ustanove Studentski centar Sarajevo, takođe tvrdi da od novca studenata i kantona ne može uložiti ni feninga za adaptaciju doma na Bjelavama.
“Ovo je novac isključivo za subvencioniranje smještaja i ishrane studenata. Ništa ne ide za adaptaciju doma. Naš osnivač sada je Kanton Sarajevo. S obzirom na to da su u domovima u FBiH smješteni studenti iz cijele BiH, njihov osnivač mora biti država”, kaže Kadrić.
Iz pet budžeta izdvojili 2,6 miliona KM
U kantonalnim i federalnom budžetu prošle godine je bilo obezbijeđeno više od 2,6 miliona KM za studentske domove. U Ministarstvu obrazovanja FBiH kažu kako su za studentski standard i za subvencioniranje smještaja studenata u domovima obezbijedili 910.000 KM. U budžetu KS za ovu namjenu bilo je obezbijeđeno gotovo 800.000 KM, Zeničko-dobojskom više od 1,4 miliona KM, Tuzlanskom oko 290.000 KM, a u Hercegovačko-neretvanskom kantonu oko 670.000 KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!