Capital.ba

Pijaci fale samo kupci

10.11.2010. / 7:50

BEOGRAD, Na zelenim pijacama širom Srbije, dobra ponuda povrća i voća, ali u većini mjesta cijene se i dalje drže na visokom nivou i slaba je prodaja.
Sezonski je uobičajeno slabija ponuda paradajza, paprike i krastavaca za ovo doba godine, pa je to na većini tržnica uslovilo i izvjestan rast cijena tog povrća. Istovremeno, povećana je ponuda kupusa, krompira i pasulja.
Za kilogram paprike “šilje” sada valja platiti od 60 dinara, koliko su recimo na jugu Srbije, u Vranju ili Pirotu, 80 u Zrenjaninu i Subotici, pa do 120 dinara, koliko im cijena dostiže u Beogradu. Istovremeno, paradajza je manje u ponudi i na većini zelenih tržnica bilježi poskupljenje od 10 do 20 dinara, i najčešće se prodaje od 80 do 120 dinara.
Pijačni prodavci kilogram krompira nude od 30 dinara koliko je, recimo, u Kikindi, pa do 60, koliko mu cijena dostiže u Beogradu. Za krastavce kornišone, kojih je sve više na tezgama, ove nedjelje treba izdvojiti najčešće od 90 do 120 dinara za kilogram.
– Velika je besparica, kupaca je iz dana u dan sve manje – kaže Milutin Petrović, prodavac iz Grocke.
– Ljudi kupuju samo osnovno, a često i voće ide na komad.
U pojedinim mjestima kupus ove nedjelje bilježi poskupljenje za oko pet dinara po kilogramu, pa je sada raspon od 20 do 40 dinara. Ostalo povrće, poput šargarepe, zeleni, pasulja nije značajnije mjenjalo obim ponude, ali ni cijenu. Šargarepa je 50 do 70, dok za pasulj valja izdvojiti od 160 do 220 dinara.
– Promet na pijacama diktira kupovna moć građana, a podaci pokazuju da je za posljednjih godinu dana kupovina na zelenim tržnicama smanjena za od 10 do 20 odsto – ukazuju na pijaci Zeleni venac. – Kod pojedinih proizvoda promet je oboren i za trećinu i potražnja je ove jeseni slabija od očekivane, iako je vrijeme ostavljanja zimnice.
Jabuke i grožđe
Crno grožđe “hamburg”, zavisno do mjesta prodaje košta od 80 pa do 120 dinara. Cijene bijelom grožđa za 20-ak dinara su niže. Na pijacama širom Srbije domaće sorte jabuka “ajdared” ove nedjelje koštaju od 30 do 60 dinara, a uvozne se prodaju po 150 dinara. Cijene južnog voća i dalje su paprene, a kilogram limuna staje do 150, dok su mandarine najčešće oko 100 dinara za kilogram, koliko valja izdvojiti i za banane. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!