Capital.ba

Pezeta ponovo u upotrebi

15.02.2012. / 15:26

MADRID, Stanovnici španskog mjesta Viljamajor de Santjago su, da bi podstakli lokalnu ekonomiju, ponovo počeli da kao sredstvo plaćanja koriste pezetu, valutu koja je bila u upotrebi od 1869. do 2002. godine, javljaju agencije.

Španski gradić, koji se nalazi 120 kilometara jugoistočno od Madrida, okrenuo se prošlosti da bi sebi osigurao budućnost, a njegovi stanovnici su izvukli iz slamarica pezete koje su sačuvali kad su prije deset godina kao zvaničnu valutu počeli da koriste evro.

Oni su se na ovaj potez odlučili u znak protesta što je nezaposlena čak trećina stanovnika sela, njih 2.500.

Oko 30 privrednika je od januara počelo da prihvata pezete kao sredstvo plaćanja, pa su mještani za samo mjesec dana potrošili staru valutu u protivrijednosti od 6.000 evra.

Vijest se brzo proširila i kupci iz okolnih sela i gradova dolaze da potroše pezete.

Šef lokalnog poslovnog udruženja Luis Miguel Kampajo, koji je i došao na ovu ideju, rekao je da su ljudi sačuvali stare novčanice, vjerujući da bi jednoga dana mogle biti korisne ako propadne evro.

Ovaj potez mogao bi da podstakne i ostale Špance, jer se procjenjuje da u slamaricama čuvaju pezete u vrijednosti od 1,7 milijardi evra.

Na kraju mjeseca trgovci će pezete odnijeti u Centralnu banku u Madridu, gdje se mogu zamijeniti za evre.

Evro je zamijenio pezete 2002.godine, ali za razliku od Francuske ili Italije, Španija nikada nije postavila krajnji rok za zamjenu starog novca u evre.

Prema nedavnoj studiji španskog Udruženja potrošača, cijene osnovnih dobara porasle su 43 odsto od uvođenja evra. Hljeb je poskupio 49, a mlijeko 48 odsto, dok je cijena krompira porasla čak 116 odsto.

Gradonačelnik Hoze Fernandez je podržao ovu akciju jer se, kaže, zalaže za sve što pomaže njihovoj ekonomiji, a još četiri španska grada pokušavaju da ožive ekonomiju na isti način.

Španija se bori s najgorom ekonomskom krizom od Drugog svjetskog rata. Polovina mlađih od 25 godina nema posao, što je gore i od Grčke i Portugala. Oni koji imao posao čak odbijaju korištenje godišnjih odmora kako ne bi postali višak pri povratku na radno mjesto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!