Capital.ba

Petrović: Struja iz RiTE „Ugljevik“ ide Slovencima po cijeni nižoj od trenutne

30.12.2023. / 9:57

TREBINJE – Generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović rekao je u intervjuu Srni da su sva preduzeća u sastavu “Elektroprivrede” u protekle četiri godine ostvarila pozitivan rezultat, a očekuje se da će ovogodišnji biti najveći u istoriji.

Luka Petrović

Foto: Capital.ba

On je istakao da je 2023. godina bila maksimalna kada je riječ o snabdijevanju i trgovini električnom energijom, te da sadašnji parametri govore da će biti najuspješnija od osnivanja “Elektroprivrede Republike Srpske”.

Preduzeća ostvarila proizvodnju veću od planirane

Petrović je rekao da je ova godina bila hidrološki natprosječna, a proizvodna preduzeća ostvarila su veću proizvodnju od planirane, što je obezbijedilo dodatne prihode.

Petrović je rekao da je u 2023. godini, kada je riječ o distributivnim preduzećima, mnogo toga urađeno na investicijama i da su smanjeni distributivni gubici.

On je napomenuo da prihode ovih preduzeća određuje Regulatorna agencija za energetiku, odnosno prihoduju od distributivne mrežarine, a zadatak elektrodistributivnih preduzeća u 2024. godini biće da se osnaže novim kadrom i da budu povećane plate stručnim radnicima na terenu.

Cijena električne energije najpovoljnija u regionu

Petrović je naglasio da je snabdijevanje domaćinstava električnom energijom redovno.

“Cijena električne energije do 500 kilovat-časova, kao i od 500 do 1.500, najpovoljnija je u regionu, a za više od 1.500 kilovat-časova cijena je u rangu sa onim u regionu”, rekao je Petrović.

On je istakao da je “Elektroprivreda” uspjela da niskim cijenama održi sve investicije koje je započela.

“Tržišno snabdijevanje, odnosno snabdijevanje privrednika u Srpskoj obavlja se po cijeni od 65 evra, dok je cijena u Hrvatskoj od 120 do 180 evra, a u Srbiji 131 evro“, rekao je Petrović.

“Elektroprivreda” prva na Balkanu po izgradnji hidroelektrana

Petrović je rekao da je uz garanciju Vlade Republike Srpske definisan kompletan ugovor za hidroelektranu “Dabar”, dodavši da se radi i hidroelektrana “Mrsovo” sa turskom kompanijom, kao i sistem od tri hidroelektrane na Bistrici.

On je naveo da je “Elektroprivreda Republike Srpske” prva na Balkanu koja radi ovoliko hidroelektrana.

Kad je riječ o solarnoj elektrani “Trebinje jedan”, Petrović je rekao da je uspostavljena saradnja sa mađarskom kompanijom, te da smatra da će u narednih mjesec dana biti potpisano finansiranje tog projekta.

“Ta elektrana će se povećati na snagu od 146 megavata primjenjujući nove tehnologije i mogućnosti instalacije panela većih snaga”, rekao je Petrović.

On je naveo da će, nakon odustajanja banke KFV od projekta vjetroparka “Hrgud”, taj projekat biti započet u sljedećoj godini u saradnji sa novim investitorom, te da je došlo do promjene snage vjetrogeneratora koja će sada iznositi 60 megavata.

Kolektivni ugovor za radnike “Elektroprivrede” najbolji u Srpskoj

Petrović je rekao da “Elektroprivreda Srpske” ima tijesnu saradnju sa Sindikatom, sa kojim su definisali i sporazumjeli se oko rješavanja brojnih pitanja i kolektivnog ugovora i prava.

“Kolektivni ugovor za radnike `Elektroprivrede Republike Srpske` je najbolji u Republici Srpskoj, naša primanja su daleko veća od svih drugih sistema u Republici Srpskoj i to je zasluga svih 8.897 radnika, ali i organa upravljanja u svim preduzećima”, rekao je Petrović.

Nabavka postrojenja za prečišćavanje uglja za termoelektranu “Gacko”

Petrović je rekao i da su se odlučili za nabavku kapitalnog postrojenje za prečišćavanje uglja u Termoelektrani “Gacko”, gdje će cijeli segment Termoelektrane biti izgrađen u naredne dvije godine, te dodao da su u fazi razvoja projekta sjevernog obodnog kanala kojim će biti spriječen ulazak vode u rudarski kop u Gacku.

Prema njegovim riječima, zbog presude arbitražnog tribunala u vezi sa Termoelektranom “Ugljevik” i elektroprivredom Slovenije, u završnoj fazi je definisanje svih elemenata sporazuma.

“Moraćemo isporučivati trećinu električne energije po cijeni nižoj od trenutne i moraćemo isplatiti troškove glavnice `Elektrogospodarstvu Slovenije`. `Elektroprivreda` će na taj način ostati dijelom bez svojih prihoda zbog nemogućnosti kupovine trećine energije iz Ugljevika”, rekao je Petrović.

On vjeruje da će pravilnim rukovođenjem uspjeti da očuvaju finansijsku stabilnost sistema i nastaviti sa započetim investicijama.

Kako je CAPITAL ranije pisao RiTE Ugljevik“ bi trebala najkasnije od polovine januara da krene sa isporukom struje Sloveniji, a po osnovu arbitraže okončane sredinom ove godine u korist „Elektrogospodarstva Slovenije“.

Podsjećamo, Slovenci su pokrenuli dva spora protiv RiTE „Ugljevik“ i BiH tražeći ogromnu odštetu po osnovu prijeratnih ulaganja u termoelektranu.

Srna/CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Petrović: Struja iz RiTE „Ugljevik“ ide Slovencima po cijeni nižoj od trenutne

    1. Zlatko

      Zasto je ne ugase ko Gacko.
      Pa nek slovencima isporucuju trecinu oď nule .
      Kolika bi to usteda bila za rS

    2. dado

      Treba objasniti da Elektroprivreda Slovenije će plaćati energiju TE Ugljeviku koliko je odredio regulator ,to znači da Luka neće zarađivati na TE Ugljevik

    3. Bimbo

      Trecina proizvodnje,majstore.Trecina.Oni to mogu posle dati nekome djaba.Dosta suplje.

    4. Zlatko

      Koliko Dubrovnik duguje HET. – u i ko to naplacuje ?

      • Samo kod nas

        Koliko Slovenija i Hrvatska duguju novca građanima Srpske po pitanju stare devizne štednje?
        Ko to naplaćuje?

    5. Dragan Skenderija

      S obzirom da su prestali razlozi povecanja struje i promjenu tarife, vratite sve na stanje pre poskupljenja….

    6. Betoven

      Ovo su obične izmišljotine. sistem je potpuno nelikvidan, a oni nisu imali godinama ozbiljnu reviziju završnih računa, Bilansi su im takvi da ne mogu da dobniju kredit ni u jednoj banci bez garancije vlade.