Capital.ba

Pavičić: Industrijska proizvodnja Srbije na nivou iz 1974. godine

11.09.2012. / 15:24

BEOGRAD, Najveći problem srpske ekonomije je nedostatak proizvodnje i izvoza, navodi se u Analizi stanja u privredi Srbije koju je na prijedlog Unije poslodavaca Vojvodine, usvojio pokrajinski Socijalno-ekonomski savjet.

Servisiranje ogromnih spoljnih i unutrašnjih dugovanja nije moguće bez pokretanja prije svega industrijske proizvodnje i unapređenja poljoprivrede. To je generalni zaključak Analize stanja u privredi Srbije čiji je autor ekonomista i privrednik, Nikola Pavičić.

Konstatujući da je industijska proizvodnja Srbije na nivou iz 1974. godine, Pavičić tvrdi da je za brži oporavak privrede neophodno uvesti realni kurs dinara, urediti bankarski sistem tako da bude u službi preduzeća i stimulisati izvoz.

Drugi problem je, kaže on, neefikasna borba protiv korupcije, za šta prema ocjeni svih socijalnih partnera, do sada nije bilo političke volje.

Odluku države da poljoprivredi namjeni 5 odsto od ukupnog budžeta, kao i najavu donošenja zakona o podsticajima u agraru Pavičić doživljava kao ohrabrenje.

Predsjednik Socijalno-ekonomskog savjeta i pokrajinski sekretar za privredu Miroslav Vasin, ističući složenost i sveobuhvatnost analize stanja u privredi ukazao je na to da će taj dokument biti dostavljen svim nadležnim organima u Republici. Bizlife.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!