Capital.ba

Papirne novčanice diskriminišu slijepe

22.05.2008. / 8:50

VAŠINGTON, Pošto se na dodir sav papirni novac osjeća isto Vlada SAD ne omogućava slijepim ljudima smisleni pristup novcu, presudio je američki apelacioni sud. 
Odluka suda može da primora Ministarstvo finansija da štampa dolarske novčanice različite veličine ili sa ispupčenjima i drugim izrazitim pokazateljima.
Američki savjet slijepih tužio je državu zahtijevajući takve promjene, ali se Vlada šest godina branila od takvih tvrdnji.
SAD priznaju da sadašnji oblik novčanica zadaje muku slijepim ljudima, ali Vlada tvrdi da su se oni prilagodili. Neki zavise od pomoći osoblja u prodavnicama, neki koriste kreditne kartice dok drugi savijaju određene uglove novčnica da bi im razlikovali vrijednost.
U Savjetu slijepih, međutim, odbacuju takva opravdanja administracije.
“Ne bismo smjeli da zavisimo od drugih ljudi da nam kažu koji je naš novac. Neki koriste elektonske čitače novčanica, ali oni su skupi i teško izlaze na kraj s novim novčanicama od 20 dolara”, izjavio je predsjednik Saveza slijepih Mič Pomeranc.
Apelacioni sud je presudio da su postojeće mjere nedovoljne. “Ni najosjetljivije ispitivanje dodirom ne može da otkrije razliku između novčanice od 100 i jednog dolara. Ministarstvo nije dalo nijedan razlog zašto bi papirni novac morao da bude isti na dodir”, navodi se u sudskom obrazloženju.
Sud dodaje da oni ne odlučuju kako novac mora da izgleda, već Ministarstvo finansija, kojem presuda nalaže da se suoči s onim što je sud nazvao problemom diskriminacije.
Za razliku od situacije u SAD, Evropska centralna banka blisko je sarađivala sa slijepima u oblikovanju evro novčanica koje se razlikuju po veličini i imaju druge lako prepoznatljive osobine. Apelacioni sud navodi da Vašington nikad nije objasnio zašto takva rješenja ne mogu da se primijene i u SAD.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!