Capital.ba

Pad trgovine Srbije sa Makedonijom 38,9%

11.05.2009. / 16:14

dinari-15BEOGRAD, Trgovinska razmjena Srbije i Makedonije u prva tri mjeseca 2009. godine iznosila je 123,1 miliona dolara, što je za 38,9 odsto manje nego u istom periodu 2008.
Ukupna robna razmjena Srbije i Makedonije u prošloj godini iznosila je preko 860 miliona dolara, što je za oko 15 odsto više u odnosu na 2007. godinu. Izvoz u Makedoniju iznosio je 496 miliona dolara i bilježi porast od 13 odsto, a uvoz iz ove zemlje povećao se za 24 odsto i iznosio je 370 miliona dolara.

Zbog ekonomske krize Srbija i Makedonija treba više da sarađuju i da je osim regionalne saradnje važan i zajednički nastup na trećim tržištima, rekla je sekretarka Privredne komore u Skoplju Jelisaveta Georgieva. Prema njenim riječima, dvije zemlje mogu da sarađuju u oblasti poljoprivrede, turizma, građevine i industrije, a bitno je i bolje iskoristiti CEFTA sporazum. Kako je rekla, makedonska građevinska djelatnost u 2008. bilježi u Srbiji pad ugovorenih poslova za 80 odsto, a izvršenih za 90 odsto.

Potpredsjednik PKS Mihajlo Vesović rekao je da je Srbija zadovoljna saradnjom sa Makedonijom, ali da ima potencijala za unapređenje te saradnje. “U Makedoniji posedujemo dio tržišnog učešća i bitno je da sačuvamo to trržište”, rekao je Vesović. On je istakao da su srpske investicije u Makedoniji u poslednjih nekoliko godina iznosile oko 30 miliona evra, a makedonske u Srbiji 600 hiljada evra.

Savjetnik Ambasade Makedonije u Beogradu Vladimir Krstevski kazao ocijenio je da je loše što je robna razmijena dvije zemlje drastično pala, iako je Srbija jedan od tri najvažnija trgovinska partnera Makedonije. Kako je rekao, primjena CEFTA sporazuma takođe nailazi na probleme zbog administativnih barijera, a trebalo bi olakšati protok roba i usluga. On je naveo i da Srbija i Makedonija treba da sarađuju u izgradnji Koridora 10, železnica i u energetici. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!