Capital.ba

Otplata kredita MMF počinje 2023. uz promjenjivu kamatu

27.04.2020. / 16:20

SARAJEVO – Bosna i Hercegovina (BiH) će kredit Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) od 333 miliona evra oplaćivati u osam rata, počevši od jula 2023. godine, rekao je za portal CAPITAL rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewell.

endrju džuel mmf

Jewell je pojasnio da tačan iznos kredita koji je doznačen BiH iznosi 265,2 miliona SDR ili oko 333 miliona evra, a da je kamatna stopa 1,05 odsto.

„Kamatna stopa je jednaka kamatnoj stopi SDR + 100 baznih poeona. Kamatna stopa SDR se ažurira na sedmičnoj osnovi i trenutno je na najnižem nivou od 0,05% što znači da je kamatna stopa za RFI kredit 1,05%“, istakao je Jewell.

Dodao je da će se kredit otplaćivati u osam kvartalnih anuiteta, počevši za tri godine i tri mjeseca nakon doznačavanja, odnosno toliki je „grejs period“. 

„Kako je navedeno u Pismu namjere, vlasti namjeravaju koristiti novac za povećanje potrošnje na zdravstvo i finansiranje mjera ekonomske stabilizacije“, naglasio je Jewell.

Kredit je podijeljen na način da 62 odsto iznosa pripada FBiH, a 38 odsto Republici Srpskoj. 

„Brčko Distrikt će dobiti 0,5 odsto (SDR 1.326.000) od originalnog iznosa iz dijela svakog entiteta ili ukupno SDR 2.652.000”, naveo je Jewell.

Na račune kod Centralne banke BiH prije četiri dana doznačena su sredstva po osnovu aranžmana Brze finansijske pomoći (RFI) BiH sa MMF-om.

Prethodno su 11. aprila lideri SNSD-a, HDZ-a i SDA dogovorili sa zvaničnicima EU i MMF-a deblokadu kredita namijenjenog BiH.

Cenić: MMF izašao iz mandata

Ekonomista Svetlana Cenić smatra da je MMF izašao iz svog mandata pregovarajući sa partijskim šefovima, umesto sa vladama entiteta, države i Fiskalnim vijećem.

„Raspodela nije u skladu sa fiskalnim sistemom zemlje. Zna se kako se vrši raspodela sredstava indirektnih poreza, a da posle odvajanja za finansiranje države, odnosno državni budžet, ide rezerva i onda otplata ino-kredita izdvojenih od entiteta. Gde su tu kantoni? Kako Brčko Distrikt da duguje entitetima? Kantoni nisu u Fiskalnom vijeću i nemaju pravo odlučivanja, dok su posmatrači Brčko Distrikt i Centralna banka“, kazala je Cenićeva.

Upitala je s kojim pravom se upliće Delegacija EU, mimo institucija BiH i s kojim pravom posreduje MMF-u, kad imaju potpuno različite mandate?

„Na kraju, znaju li partijski šefovi da postoji Zakon o dugu i garancijama BiH, a da se inostranim dugom, odnosno obavezama upravlja preko budžeta države, koji još nije usvojen“, naglasila je Cenićeva.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!