Capital.ba

Opštine i gradovi prepolovili troškove

15.11.2014. / 6:20

budzet1BEOGRAD, Direktor uprave za javne nabavke Srbije Predrag Jovanović izjavio je juče da su gradovi i opštine prepolovili izdatke za javne nabavke u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani i oni sada iznose 5,7 milijardi dinara.

Jovanović je rekao da od toga 1,3 milijarde dinara odlazi na Upravu grada Beograda.

On je, na seminaru o usklađivanju sa standardima Evropske unije čiji je Tanjug medijski pokrovitelj, naveo dobar primjer, jer se broj pregovaračkih postupaka u javnom nadmetanju smanjio sa 39 na tri odsto u posmatranom periodu.

Republički prosjek pregovaračkih postupaka je sada četiri odsto, dok je prosjek u zemljama EU oko pet odsto, rekao je Jovanović, naglasivši da je za ovakav napredak najviše zaslužan novi Zakon o javnim nabavkama.

Zato se, dodao je, i poredi prva polovina 2013. i prva polovina 2014. godine, jer se novi zakon prošle godine nije primjenjivao.

Prema riječima Jovanovića, od 2015. godine će se na godišnjem nivou raditi akcioni planovi koji će konkretizovati ono što piše u strategiji za javne nabavke i na osnovu kojih će biti precizirano sve ono što sektoru javnih nabavki treba da se uradi u toku jedne godine.

Prvi akcioni plan će se donijeti, kako je precizirao, krajem 2015. godine za 2016.

On je rekao da je u toku sertifikacija službenika za javne nabavke i da postoji veliko interesovanje za ovaj posao a cilj sertifikacije jeste jačanje kapaciteta sistema javnih nabavki na nivou lokanih samouprava.

“Do kraja godine je predviđeno šest ispitnih termina i preko 500 kadndidata se prijavilo samo za ovih šest nedjelja da polaže ispit za službenika za javne nabake. To znači da imamo potencijala da ojačamo kapacitete na lokalu”, naveo je Jovanović.

Dalje je dodao da se sa tim pokušalo u nekoliko gradova, a to su Beograd, Niš, Pančevo, Požarevac i Subotica, gdje su formirane službe za javne nabavke preko kojih se nabavljaju određene stvari koje su od strateškog interesa za te gradove.

Jovanović je kao primjer naveo da je cilj tih službi da sprovode jednu nabavku za sve škole ili vrtiće na teritoriji jedne opštine, jer bi to značilo da ne mora svaki vrtić ili škola da ima službu za javne nabavke što bi dosta pojednostavilo i pojeftinilo javne nabavke.

Po njegovom mišljenju, trebalo bi da se uradi jedna analiza kojom će biti utvrđeno u kojim gradovima i opštinama realizacija nabavki na pomenuti način ima smisla, jer bi negdje ona možda mogla da ima i kontraefekat.

“Na primjer, iskustva Slovenije i nekih drugih zemalja pokazuju da to nije rješenje za sve”, rekao je direktor uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.

Zamjenik šefa delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt rekao je da je EU zadovoljna napretkom koji je Srbija ostvarila u oblasti javnih nabavki i što su u novom zakonu prihvaćeni brojni prijedlozi EU.

Ističuci koliko je ova oblast važna, on je ukazao da je vrijednost javnih nabavki u Srbiji godišnje u prosjeku oko tri milijarde evra. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!