Capital.ba

Oprezno trgovanje na svjetskim berzama

03.02.2013. / 13:45

berzeLONDON,  Na svjetskim se berzama prošle sedmice  trgovalo oprezno, ali zahvaljujući snažnom skoku cijena akcija u petak, većina najvažnijih globalnih indeksa sedmicu je završila u plusu.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice porastao 0,8 odsto, na 14.009 bodova, najviši nivo od oktobra 2007. godine. S&P 500 ojačao je,  0,7 odsto, na 1.513 bodova, najviši nivo od decembra 2007., dok je Nasdaq indeks porastao jedan  odsto, na 3.179 bodova. To je već petu sedmicu  zaredom kako ti indeksi rastu.

Kako se američki berzovni indeksi kreću na najvišim razinama u posljednjih pet godina, a situacija u najvećim svjetskim privredama  nije baš sjajna, na početku prošle sedmice trgovalo se vrlo oprezno.

Ulagače je pokolebao podatak da je u posljednjem lanjskom tromjesečju američki bruto domaći proizvod (BDP) pao za 0,1 odsto na godišnjem nivou , što je najslabiji rezultat od drugog kvartala 2009. kada je završila recesija.

Ekonomisti koje je anketirao Reuters očekivali su rast aktivnosti za 1,1 odsto. Niko među njima nije predviđao pad, koji je posljedica smanjene državne potrošnje i zaliha. Ipak, ne očekuje se nova recesija, odnosno dva tromjesečja uzastopnog pada BDP-a.

Ulagače je u srijedu umirila poruka čelnika Feda, nakon dvodnevne sjednice, da je privreda vjerojatno samo privremeno zastala. Centralna američka banka poručila je i to da ostaje pri dosadašnjim programima kupovine obveznica sve dok se nezaposlenost u SAD-u znatno ne smanji.

U petak su, izbrisani svi gubici iz prvog dijela sedmice jer su novi makroekonomski podaci najavili stabilan rast američke privrede.

U januaru je u SAD-u broj zaposlenih povećan za 157.000, što je u skladu s očekivanjima. Iako  je stopa nezaposlenosti porasla sa 7,8 na 7,9 odsto, ulagače je oraspoložila revizija prethodnih podataka, prema kojoj je novembru i decembru bilo 127.000 više zaposlenih nego što je ranije objavljeno.

Ulagače je ohrabrio i izvještaj Instituta za menadžere nabave prema kojemu je indeks industrijske aktivnosti u SAD-u u januaru porastao s 50,2 na 53,1 bod, najviši nivo  u devet mjeseci.

„Svi posljednji podaci ukazuju na stabilno poboljšanje situacije u privredi”, kaže Eric Kuby, direktoru fondu North Star Investment Management.

Pozitivno su na tržište uticali i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati niza kompanija.

Prema podacima Thomson Reutersa, od 252 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavili poslovne izvještaje, njih 69 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara, što je bolji prosjek nego u protekla četiri tromjesečja.

Pritom se procjenjuje da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju porasle za 4,4 odsto u odnosu na isti period  prethodne godine, što je više od očekivanog rasta zarada za 1,9 odsto na početku sezone objavljivanih  poslovnih izvještaja, ali manje od 9,9 odsto, koliko se procjenjivalo u novembru prošle godine.

Na evropskim se berzama prošle sedmice  trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je jedan  odsto, na 6.347 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,3 odsto, na 7.833 boda, a pariški CAC 0,1 odsto, na 3.773 boda.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice skočio 2,4 odsto, na 11.191 bod, najviši nivo u 33 mjeseca. To je već 12. sedmica zaredom kako taj indeks raste, što je njegov najduži pozitivan niz još od 1959. godine. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!