Capital.ba

OECD: Azijske privrede ostaće otporne

09.10.2013. / 7:00

oecdPARIZ, Privredni rast u azijskim zemljama u usponu trebalo bi da ostane otporan, mada spor, u naredne četiri godine, pogotovo ako te zemlje budu radile na bližoj regionalnoj integraciji, saopštila je juče Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

U Kini se u periodu od 2014. do 2018. očekuje prosječan privredni rast od 7,7 odsto, sporiji u odnosu na rast od 10,5 odsto iz perioda od 2000. do 2007, prije početka globalne ekonomske krize, navodi OECD u najnovijoj ekonomskoj prognozi za jugoistočnu Aziju, Kinu i Indiju, prenosi agencija Frans pres.

Za Indiju se u istom periodu predviđa prosječan rast od 5,9 odsto, za Indoneziju šest odsto, Filipine 5,8 odsto, Maleziju 5,1 odsto i Tajland 4,9 odsto.

Zamjenik generalnog sekretara OECD Rinato Tamaki ipak upozorava da je, za jačanje potencijala za srednjoročni rast potrebno da zakonodavci sprovedu strukturne reforme da bi se iskoristile koristi od tokova kapitala, kao i da pokrenu bližu ekonomsku saradnju i integraciju u regionu.

Da bi od statusa zemalja sa srednjim primanjima napredovale do statusa zemalja sa visokim primanjima, azijske države moraju da pokrenu dugoročnu transformaciju svojih ekonomija i da se više fokusiraju na usluge i produktivnost. OECD procjenjuje da će za taj korak Kini i Tajlandu, prema najoptimističnijem scenariju, biti potrebno 20 godina, a Indiji i Vijetnamu najmanje 40. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!