Capital.ba

Od nedjelje bez nameta za zapošljavanje

13.05.2011. / 8:10

BEOGRAD, Manji porezi na plate i potpuno umanjenje doprinosa za penzijsko osiguranje za novozaposlene radnike počeće da važe već sljedeće nedjelje. Vlada Srbije u četvrtak je usvojila mjere podsticanja novog zapošljavanja.Privatnici koji uposle radnika, koji prije toga nije radio šest mjeseci, narednih godinu dana neće davati ni dinara za doprinose za PIO. Ukoliko je radnik mlađi od 30 i stariji od 45 godina, neće plaćati ni porez na plate, a ukoliko je stariji od 30, a mlađi od 45 godina, na porez će imati popust od 30 odsto.
Primjena novih pravila na primjeru plate od 35.000 dinara kaže da će poslodavci imati popust od 54,48 do čak 85 odsto troškova zarade koji idu državi. Povod za novu mjeru je drastičan pad broja zaposlenih u Srbiji tokom posljednje dvije godine. Nadležni očekuju da će doprinijeti novom zapošljavanju, ali i da će motivisati poslodavce da radnike koje drže u „crnoj“ zoni – konačno prijave.
– Od 2009. svakog mjeseca broj zaposlenih je manji, i to je jedan od najvećih problema sa kojima se Srbija suočava – istakao je premijer Srbije Mirko Cvetković. – Prije mesec dana inicirao sam mjere koje bi stimulisale novo zapošljavanje i uputio ih Ministarstvu ekonomije na razradu. Naša očekivanja su da neće biti deficita u budžetu, jer nije riječ o smanjenju poreza i doprinosa na postojeće, već nove radnike. Nemamo mogućnosti da idemo na smanjenje poreza i doprinosa koji bi važio za sve zaposlene. Ako ova mjera izazove značajnu zaposlenost razmišljamo o povećanju neoporezivog dijela plate.
Na „popust“ ne mogu da računaju poslodavci koji su već koristili subvencije preko Agencije za strana ulaganja. Posebna pažnja biće posvećena kontrolnim mjerama. Poreska uprava, inspekcija rada i Nacionalna služba za zapošljavanje biće zadužene za striktnu kontrolu poslodavaca. Oni koji dobiju subvencije ne smiju da smanjuju broj postojećih radnika, a reper je stanje 31. marta. Novozaposlenim „jeftinijim“ ne smiju da mijenjaju već angažovane, a postojeći broj može da se smanji samo ako neko odlazi u penziju i u izuzetnim slučajevima.
– Tokom posljednjih godinu dana izgubili smo 92.000 radnika – istakao je Nebojša Ćirić, ministar ekonomije. – Ovo vidim, mada će se o tome još razgovarati u Vladi, kao ulazak u sistemske promjene. Nikada nije bio ovako pogodan moment poslodavcima da zaposle nove radnike, posebno one iz ranjivih kategorija.
Kazne
Ako inspekcija utvrdi da je poslodavac smanjio broj zaposlenih, gubi subvenciju. Moraće da nadoknadi pun iznos poreza i doprinosa, koji su mu prije toga bili umanjeni. Ukoliko to ne uradi u roku od mjesec dana, za taj period mu se računa zatezna kamata.

Staž teče
Iako poslodavci ne plaćaju doprinose za PIO, to ne znači da radnicima ne teče staž – istakao je premijer Cvetković. Ovom mjerom država nadoknađuje te obaveze.

Anketa – Privrednici i stručnjaci o usvojenim olakšicama
Dušan Korunoski, vlasnik „M-Prointeksa“:
– Ako budem imao potrebu za novim radnicima gledaću da zaposlim mlađe od 30 i starije od 50 godina, jer su za njih porezi i doprinosi jeftiniji. Ova mjera može da ima negativne efekte i da neko otpusti postojeće radnike, tako da Vlada to mora dobro da administrira. Generalno, naš zahtjev je da poslovanje bude trajno jeftinije i država mora da bude jeftinija. Nema te računice koja kaže da 1,1 milion zaposlenih u privredi može da finansira 600.000 onih u javnom sektoru, penzionere i sve nezaposlene.
Milan Knežević, vlasnik „Modusa“:
– Ova mjera se odnosi samo na rasterećenje novih zaposlenih, ali ne i postojećih, a mi imamo problem i borimo se sa otpuštanjem ljudi. Moraju se stabilizovati postojeća radna mjesta. Mera je loša iz nekoliko razloga. Ona dovodi u neravnopravan položaj i favorizuje one koji su se bavili privrednim kriminalom. Ja, koji sam sve plaćao, plaćam i dalje više, a onaj ko je radio na „crno“ sada može duplo jeftinije da zaposli radnike. Ona remeti i postojeći tempo zapošljavanja.
Dragovan Milićević, ekonomista
– Dobro je da je napravljen bilo kakav pomak, ali sumnjam da će ova mjera dati velike rezultate. Sa njom se zakasnilo i to je trebalo učiniti prije najmanje dvije godine. Kriza je već ostavila 400.000 ljudi bez posla. Mnogo firmi se gasi ili su pred stečajem i likvidacijom i malo je onih koji će zbog ove, relativno male uštede, riješiti da zapošljavaju nove radnike. Ova mjera će dati veći efekat tek kada se popravi čitava situacija i kada dođe do značajnijeg otvaranja novih preduzeća. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!