Capital.ba

Od deflacije ka inflaciji

18.01.2010. / 7:55

cijeneSARAJEVO, Prema podacima Agencije za statistiku BiH, kretanje cijena u 2009. godini, zaključno s novembrom, podrazumijeva deflaciju od 0,7 odsto, što znači da su cijene u novembru 2009. godine u odnosu na novembar 2008. godine u prosjeku bile manje za 0,7 odsto.

Smanjenje cijena za prvih 11 mjeseci 2009. godine u odnosu na isti period 2008. godine iznosi 0,4 odsto.

Možda je interesantno napomenuti da je posljednja procjena godišnjeg kretanja cijena u BiH u 2009. godini od strane MMF deflacija od 0,1 odsto, za razliku od procjene očekivane inflacije za 2009. godinu iz jula 2009. godine u vrijeme odobravanja SBA aranžmana od 1,6 odsto – kaže viceguverner Centralne banke BiH, Radomir Božić.

Prema zvaničnim statističkim podacima, inflacija je u BiH u 2005. godini iznosila 3,6 odsto, u 2006. godini 6,1 odsto, u 2007. jedan i po odsto, te u 2008. 7,4 odsto. Tokom 2008. godišnja inflacija je maksimum dostigla u julu, kada je iznosila 9,9 odsto, a taj rast bio je uslovljen povećanjem cijena nafte i prehrambenih proizvoda na svjetskom tržištu. Krajem 2008. godine, s prvim implikacijama globalne ekonomske krize i padom tražnje, dolazi do usporavanja povećanja cijena, a u novembru i decembru zabilježena je mjesečna deflacija od po 0,6 odsto.

Produbljivanje ekonomske krize kako u zemlji tako i u svijetu, te pad tražnje, uslovili su dalje smanjenje cijena u 2009. godini. Tokom prvih šest mjeseci 2009. godine ostvarena je deflacija, odnosno smanjenje cijena u odnosu na prethodni mjesec od po 0,1 odsto, izuzev aprila, u kojem je smanjenje cijena iznosilo 1,2 odsto u odnosu na mart. Ovakav trend prekinut je prvi put u julu, kada je mjesečna inflacija iznosila 0,7 odsto. U avgustu je ponovo ostvarena deflacija od 0,2 odsto, a zatim u naredna tri mjeseca inflacija od 0,1 odsto, 0,7 odsto i 0,1 odsto retrospektivno – navodi Božić.

Prema njegovim riječima, CBBiH ne vrši procjenu inflacije u BiH, a procjena za 2010. godinu koju koristi jeste procjena MMF.

Posljednja dostupna procjena MMF jeste očekivana stopa inflacije od 1,6 odsto, za razliku od procjene iz jula 2009. godine koja je podrazumijevala stopu inflacije od 2,3 odsto – kaže Božić.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci, Vujo Vukmirica, kaže da nema utisak da je prošle godine došlo do smanjenja cijena u BiH, jer bi u tom slučaju, ističe, došlo i do povećanja kupovne moći stanovništva, što se nije desilo.

– Sumnjam u vjerodostojnost informacija o deflaciji u BiH, i nije mi jasno na osnovu koje računice u zvaničnim institucijama dolaze do takvih podataka – kaže Vukmirica. Fokus

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Od deflacije ka inflaciji

    1. lemi

      deflacija nije nesto cemu se treba radovati. tu je prof. Tomas imao dobru izjavu da je deflacija u BiH posljedica smanjene traznje. to znaci da ljudi manje trose jer se ili nalaze u losoj situaciji ili je ocekuju u buducnosti.
      dodatno, deflacija znaci i usporavanje privredne aktivnosti, njeno umrtvljenje.

      obicno je podsticajna inflacija od 2-3% godisnje najbolje rjesenje za neku privredu.

      @offtopic
      /Vujo Vukmirica predaje metodologiju NIR-a na EFBL. u pitanju je jedan penzos koji je davno trebao da ide igrati saha zajedno sa svojim kolegama, tamo preko puta opstine. posto on ne kupuje nista, nije mi jasno kako je on licno mogao da primjeti bilo kakvo kretanje cijena, bilo pozitivno ili negativno.