Capital.ba

Od banaka naplaćeno 43 miliona KM dodatnog PDV-a

24.11.2023. / 19:51

BANJALUKA – Inspektori Uprave za indirektno oporezivanje BiH ove godine su bankama u BiH prvi puta obračunali i naplatili PDV na transakcije putem platnih kartica koje su do sada bile tretirane kao povezana bankarska usluga oslobođena plaćanja PDV-a, otkriva CAPITAL.

energolinija

Foto: Capital

Prema zvaničnim podacima UIO, banke u BiH po osnovu PDV-a prijava za period od 1. januara do kraja oktobra ove godine platile su 23,4 miliona maraka redovnog PDV-a.

„Pored toga u kontrolama koje je UIO u toku 2023. godine provela kod banaka, dodatno su utvrđene obaveze za PDV i to za poreski period prije 2023. godine. Po tom osnovu je dodatno obračunat PDV sa pripadujućim kamatama od banaka naplaćen iznos 43.409.570 KM“, navodi se u odgovoru UIO BiH na naša pitanja.

Oni dalje preciziraju da su banke kod kojih su vršene kontrole i kod kojih je utvrđena dodatna obaveza po osnovu PDV-a, u skladu sa važećim zakonskim propisima, pokrenule žalbene postupke koji su još uvijek u toku.

Iz nekoliko banaka samo su kratko potvrdili da su platili utvrđene obaveze, ali da su angažovali advokate i uložili žalbe na rješenja UIO BiH.

Prema tumačenjima pravnika, novoutvrđena obaveza na osnovu koje je bankama „razrezano“ više od 43 miliona maraka dodatnog poreza odnosi se na PDV na proviziju koju su banke plaćale za usluge kartičnog plaćanja.

„Banke su velikim kompanijama, kao što su naprimjer Visa ili Masterkard, plaćale proviziju za kartične transakcije. Da ne bude zabune, to ne znači da su banke na svaki račun koji se plati putem kartice trebale da plate 17 odsto PDV-a, već im je obračunat PDV na proviziju koju su banke po osnovu ugovora sa Visom ili Masterkardom njima plaćale“, objašnjava naš sagovornik.

Prema njegovim riječima, to je do sada tretirano kao povezana usluga, a pošto su finansijske usluge u skladu sa zakonom oslobođene plaćanja PDV-a, time je i povezana usluga, to jest kartično poslovanje bilo oslobođeno plaćanja PDV-a.

„Iznos od 43 miliona utvrđen je na osnovu poreskih kontrola koje se sprovode već duže vrijeme. U skladu sa zakonom, utvrđene obaveze se odnose na period od posljednje obavljene kontrole u svakoj banci ili na od maksimalno pet godina unazad ukoliko u bankama nije bilo kontrole“, objašnjava naš sagovornik.

On ističe da su se banke žalile na rješenja i da je u toku drugostepeni upravni postupak pred UIO, ističući da će se ukoliko njihove žalbe budu odbijene, banke sigurno pokrenuti sudske sporove.

„U Evropskoj uniji je različita praksa po ovom pitanju. Na Kipru je tamošnja poreska uprava utvrdila da banke trebaju plaćati PDV-a, ali su sudovi stali na stranu banaka i presudli drugačije. S druge strane u Njemačkoj su sudovi stali na stranu poreskih organa i ustanovili da banke treba da plaćaju PDV na, grubo rečeno, kartično poslovanje“, kaže naš sagovornik.

CAPITAL: D. Momić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Od banaka naplaćeno 43 miliona KM dodatnog PDV-a

    1. Selak opozicionar

      Član 25 Zakona o porezu na dodatnu vrijednost ( PDV )

      Slijedeće se oslobađa od plaćanja PDV-a :

      tačka 4 – finansijske usluge, uključujući :

      stav b) usluge koje su povezane s upravljanjem depozitima, ušteđevinom i bankovnim računima, vođenjem platnih transakcija, prenosom i izvršavanjem dospjelih obaveza, unovčavanjem čekova ili drugih finansijskih instrumenata, izuzev s plaćanjem dugova i faktora .

      ili što bih ja Selak Opozicionar rekao – kome još služe zakoni.

      • Re Inspektor

        A Pdv na uslugu obrade kredita ???

    2. Dejan

      Banke naplate obradu kredita u velkom iznosu ali nece da plate PDV za tu uslugu. Sve uredno obracunaju ali pdv se utaji. Lihvari.

      • Komentator

        Po zakonu, naknada za obradu kredita se tretira kao kamatni prihod banaka i shodno tome ne podliježe oporezivanju. Takođe, ako bi se neko i sjetio da to oporezuje, banke bi to samo prebacile na teret klijenata pa to sve samo uticalo na porasta kamata na kredite. Kako god okreneš, klijent je “donji” i mora platiti sve troškove koji se pojave u procesu, jer banke rade, kao i preduzeća, sve dok ostvaruju dobit …

        • Honduras

          Normalno je da uvijek plaća sve krajnji potrošač. Međutim nakaradan je taj zakon koji uslugu obrade obračunava kao kamatu.
          Usluga je usluga i nju se plaća drukčije a kamatu u ratama dok traje kredit. Nazivanje usluge kamatom je obično izbjegavanje poreza.

    3. NIKO

      Realno nema ni logike da im se naplati PDV na proviziju koju su placali Visi ili Mastercardu obzirom da su
      firme kojima su placali izvan BiH ,a na prekogranicne transakcije se ne iskazuje PDV.
      Porez trebaju platiti firme koje su primile novac u svojoj drzavi.
      PDV bi se eventualno mogao naplatiti na proviziju koju je banka zadrzala za sebe od naplacenog iznosa ali
      obzirom da je ta razlika cista dobit na nju ce svejedno banka platiti 10 posto poreza na dobit pa
      ako bi doslo do naplate taj dio bi vjerovatno bio tretiran kao duplo oporezivanje.

      • Neko

        Porez na dobit nema nikakve veze sa PDV-om, duplo oporezivanje je reseno odijanjem ulaznog od izlaznog PDV

        • NIKO

          Naravno da porez na dobit nema veze sa PDV-om ,on nastaje kad napravis fakturu i iskazes vrijednost PDV-a na istoj.
          Obzirom da banka nije ni pravila fakturu za iznos koji je uzimala vec isti samo iskazivala na izvodima klijenata onda on
          nije ni postojao .Sto se tice ulaznog PDV-a da bi ga imao i da bi ga odbio treba da ili imas fakturu koja je naslovljena na
          tvoju firmu sa iskazanim PDV-om koji platis pa ga onda imas pravo odbiti ili imas ino fakturu bez iskazanog PDV-a pa
          ti se on obracunava na carini prilikom uvoza po sistemu faktura+prevoz+carina i onda na taj ukupni iznos se obracunava PDV
          Obzirom da je po zakonu da banka nije duzna da plati pdv na usluge u karticnom placanju ovo ce biti jos samo jedan promasaj
          isto kao i sa naplatom carine na vozila sa eur 1 obrazcem zbog kojih sada ima problema sa vracanjem depozita.

      • Honduras

        Nema tu duplog oporezivanja. Banci je trebao biti obračunat PDV na naplaćene usluge Banke. Banka je naplatila određeni iznos na svoju uslugu i tad se plaća PDV od 17%. Kome će banka poslije platiti dio ili cjelokupan iznos za sudjelovanje u pružanju usluga je dalji proces.