Capital.ba

Očekuje se sporiji rast tražnje nafte

10.04.2008. / 7:55

VAŠINGTON,  Tražnja nafte u svijetu u drugom tromjesečju ove godine trebalo bi da se kreće prosečno oko 85,66 miliona barela dnevno, što je za 180.000 barela manje nego što je prethodno procjenjivano, saopštila je statistička služba američkog ministarstva energetike (EIA).
  “Glavni činilac na svjetskom tržištu nafte i dalje je relativno ograničena raspoloživa količina i pored usporavanja potrošnje u SAD i sve prisutnijih rizika vezanih za globalni privredni rast”, navedeno je u mjesečnom izveštaju EIA.
  U izvještaju se takođe ukazuje da dobra potrošnja nafte u svijetu i mali rezervni proizvodni kapaciteti zajedno doprinose kolebljivom kretanju cijena te energetske sirovine.
  Prema procjeni EIA, tražnja nafte u svijetu u trećem ovogodišnjem tromjesečju trebalo bi da iznosi prosječno 86,42 miliona barela dnevno, odnosno 87,89 miliona barela u cijeloj 2008.  
  Samo u SAD, prema prognozi američke statističke agencije, tražnja nafte u drugom tromjesečju iznosiće 20,57 miliona barela dnevno, u trećem 20,81 milion, odnosno u cijeloj godini prosječno 20,61 milion barela na dan.
   EIA u izvještaju takođe procjenjuje da bi zalihe sirove nafte u industrijski razvijenim zemljama na početku ljeta mogle da budu skoro 50 miliona barela veće od petogodišnjeg prosjeka i da taj nivo zadrže do kraja godine.
  Agencija je istovremeno prvi put povećala procjenu cijene američke lake nafte na više od 100 dolara, predviđajući ove godine prosječnu cijenu od 100,61 dolar za barel, prema prethodnoj procjeni od 94,11 dolara.
  Procjena za 2009. takođe je povećana – na 92,50, sa 85,92 dolara po barelu.
  Očekuje se da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK), prema izvještaju  EIA, ove godine proizvoditi 32,05 miliona barela nafte dnevno, što je za 500.000 barela manje od procjene u martu.
  Agencija je takođe snizila procjenu proizvodnje nafte van OPEK na 49,83, sa 49,89 miliona barela dnevno.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!