Capital.ba

Obućari u BiH ohrabreni carinskim rezom

23.07.2013. / 7:20

obucaBANJALUKA, Smanjenje carina na uvoz sirovina i repromaterijala daje podstrek domaćoj obućarskoj industriji, ali bi za dugoročnu sigurnost poslovanja mnogo značilo kada bi se ovaj “carinski rez” napravio zastalno, a ne samo do kraja godine, kao što je to učinjeno.

Privrednici obućarskog sektora odluku Savjeta ministara BiH o smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe, među kojom se našao i uvoz repromaterijala za proizvodnju obuće, ocijenili su kao veoma praktičan potez od kojeg će imati dosta koristi.

U obućarskom sektoru cijene da će najveće uštede napraviti kod smanjenja carine za uvoz đonova u BiH, koja u odnosu na ranijih 15 sada iznosi tri odsto. Oni su podsjetili da đonove u BiH niko ne proizvodi, te da je sada posebna povoljnost u tome što u BiH po niskim carinskim stopama mogu uvesti đonove iz Kine, Tajvana i Vijetnama.

Radovan Pazurević, predsjednik Udruženja kože, tekstila i obuće pri Privrednoj komori RS i direktor derventske fabrike obuće “Sanino”, kaže da će njegova firma uz ovakvo olakšanje uvoza, prema grubim procjenama, smanjiti godišnje troškove poslovanja za između 200.000 i 300.000 KM.

On je ocijenio da su visoke carinske stope pri uvozu materijala često u praksi bile razlog zbog kojeg su strani investitori odustajali od saradnje s njima.

“Uz ovakve manje carinske stope postajemo daleko konkurentniji i poželjniji poslovni saradnici u dosta konkurentnom regionu. Na primjer, Bugari, koji su dio EU i samim tim nemaju carinska opterećenja, a imaju radnike koji rade za plate u iznosu od 120 do 140 evra. Tako male iznose radničkih plata nikako ne podržavam, ali uz ostale uslove koje nude Bugari sada lako privuku strane investitore”, kaže Pazurević.

On, ipak, ukazuje da je odluka Savjeta ministara privremenog karaktera, poručujući da bi bilo daleko bolje kada bi ova odluka važila dugoročno, jer ino-partneri i budući investitori žele višegodišnji vid sigurnosti u poslovanju.

Ipak, prema njegovim riječima, uz novu odluku o smanjenju carina i dobro obrazovanu indstrijsku radnu snagu obućarski sektor BiH ispred sebe stavlja veliki pozitivan predznak.

Marinko Umićević, tehnički direktor banjalučke Fabrike obuće “Bema”, ocijenio je da su ovom odlukom izjednačene carinske stope za uvoz repromaterijala s carinskim stopama zemalja EU, čime je domaća obućarska industrija dovedena u ravnopravan položaj s konkurencijom iz Evrope.

“Sada su stečeni uslovi da se zadrže inostrani partneri i da se od naredne sezone krene s izradom domaćeg proizvoda, koji će biti ponuđen na inostrano tržište”, kaže on.

Umićević je zahvalio Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i resornom ministru Mirku Šaroviću, koji su, kako kaže, zaslužni za donošenje ove odluke, na pomoći u rješavanju problema.

Inače, posljednjih mjeseci aktuelne su informacije da sve većio broj svjetskih proizvođača obuće želi sarađivati s firmama iz RS, pa čak i preseliti svoje pogone iz Azije, ukoliko bi za to ovdje pronašli malo bolji poslovni ambijent.

U Privrednoj komori RS potvrdili su da su prostori RS privlačni i konkurentni svojom tradicijom u poslovanju, blizinom tržištu EU, te fleksibilnošću rada u malim serijama. Oni su uz ovo dodali da je u RS relativno jeftina energija, što je komparativna prednost, te da ne bi smjelo doći do poskupljenja energenata.

Pokrivenost uvoza izvozom u oblasti proizvodnje obuće u RS konstantno se kreće oko 100 odsto, čak i premašuje taj procenat, što ukazuje da ova grana industrije, i pored teških uslova poslovanja, ostvaruje značajne rezultate u spoljnotrgovinskoj razmjeni. (Nezavisne)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!