Capital.ba

O ključnim elementima Strategije za BiH 27. novembra

22.11.2012. / 14:49

BANJALUKA, Konsultativna radionica Misije Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede /IFAD/, na kojoj će biti razmotreni ključni elementi Strategije za BiH za period od 2013. do 2018. godine, biće održana 27. novembra u Sarajevu.

U saopštenju iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske se navodi da su predstavnici IFAD-a posjetili BiH radi izrade ove strategije, koja je zasnovana na rezultatima državnog strateškog programa /COSOP/.

“Misija za realizaciju COSOP pregledala je prioritete identifikovane u entitetskim strategijama razvoja poljoprivrede i seoskih područja i diskutovala o nekim ključnim izazovima s kojima se suočavaju seoska domaćinstva”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da će COSOP nastojati da doprinese smanjenju siromaštva na način koji omogućuje održiviju i efikasniju upotrebu prirodnih resursa, diverzifikaciju seoskih domaćinstava i životnih uslova i da pomogne da se ublaže rizici uzrokovani klimatskim promjenama.

“Sveobuhvatni razvojni cilj COSOP-a je da se omogući siromašnom seoskom stanovništvu da poboljša bezbjednost hrane i poveća prihode, kao i stvaranje profitabilnih domaćinstava i preduzeća u BiH”, dodaje se u saopštenju.

Kako bi to realizovali, COSOP će imati tri strateška cilja – vještine i organizacioni kapaciteti sitnih poljoprivrednih proizvođača, kako bi prešli iz kategorije egzistencijalnih u komercijalne proizvođače, ojačani u skladu sa standardima EU i diverzifikacija životnih uslova na selu kroz nepoljoprivredne aktivnosti.

Osim toga, ciljevi za sitne proizvođače i preduzetničke nepoljoprivredne aktivnosti su i pristup tržištu kroz investicije u fizičku i marketing infrastrukturu, te produktivne mogućnosti kroz pristup finansijskim uslugama.

Iz resornog ministarstva podsjećaju da je IFAD-ova podrška BiH počela 1996. godine i da se sastoji od šest projekata vrijednosti 167 miliona dolara, od kojih IFAD-ova sredstva finansiranja čine 70 miliona dolara.

“IFAD program pomogao je oživljavanju seoske ekonomije kroz podršku sitnim proizvođačima da osnaže svoje organizacije i povećaju produktivnost kroz pristup poboljšanoj infrastrukturi, boljim tehnologijama i finansijskim uslugama”, navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva dodaju da su izazovi, sa kojima se suočavaju sitni proljoprivredni proizvođači, sve veći zbog potrebe prerastanja poljoprivrede iz socijalne u komercijalnu, kao i zbog zadovoljenja visokih standarda pridruživanja EU i veće osjetljivosti zbog klimatskih promjena.

“IFAD-ova prethodna projektna iskustva imaju veliki uticaj na sitne proizvođače i predstavljaju mogućnost za unapređenje proizvodnje”, piše u saopštenju.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!