Capital.ba

Novac raspodijeljen bez znanja strana u sporu?

17.10.2013. / 13:24

improPRIJEDOR, Osnovni sud u Prijedoru donio je rješenje o raspodjeli novca kojim je Hipo Alpe Adria banka Banjaluka kupila nekretnine ovdašnje Mesne industrije “Impro” u stečaju, ali nezadovoljne strane u postupku nisu blagovremeno uložile prigovor budući da im sud nije dostavio rješenje, niti nalaz vještaka, rekao je advokat Aleksandar Sajić, opunomoćenik ove banke.

“Osnovni sud je, koristeći Zakon o izvršnom postupku, rješenje okačio na oglasnu tablu suda, ali ga nije dostavio stranama u postupku. To nije nezakonito, ali jeste nekorektno, jer je nemoguće da potražioci iz Sarajeva ili iz Banjaluke, pa čak ni iz Prijedora svakodnevno prate oglasnu tablu suda”, rekao je Sajić.

On je pojasnio da je na taj način rješenje postalo pravosnažno nakon što je osam dana bilo okačeno na oglasnu tablu suda, naglašavajući da niko od strana nije uložio prigovor zbog toga što niko nije ni znao da je rješenje doneseno sve dok na račune potražilaca nije uplaćen novac.

“Ugrubo, Poreskoj upravi Republike Srpske uplaćena je 51.000 KM, Unikredit lizingu 140.000 KM, Upravi za indirektno oporezivanje BiH 162.000 KM, `Impru` 736.000 KM, Hipo Alpe Adria banci Banjaluka 768.000 KM, a sarajevskoj `Heti` 2,7 miliona KM”, naveo je Sajić.

Prema njegovim riječima, “Heta”, kao jedan od potražilaca, uložila je žalbu Osnovnom sudu u Prijedoru na rješenje koje je postalo pravosnažno 26. septembra, tražeći da se predmet vrati u pređašnje stanje, odnosno da se i žalba prihvati u razmatranje.

“Sarajevska `Heta` smatra da joj je uplaćeno za oko milion KM manje nego što je trebalo, a da je `Impru` uplaćeno za oko 700.000 KM više nego što je trebalo”, pojasnio je Sajić.

On je dodao da će Osnovni sud u Prijedoru donijeti odluku o prihvatanju ili odbacivanju žalbe, bez obzira na to što je podnesena neblagovremeno, a da će, u slučaju prihvatanja, o osnovanosti žalbe odlučivati Okružni sud u Banjaluci.

Hipo banka Banjaluka pred Osnovnim sudom u Prijedoru za 4.735.000 KM kupila je 26. marta nekretnine, mašine, opremu i inventar “Impra”, koji su bili predmet prodaje, da bi bio dovršen započeti sudski postupak u kojem je ona bila tražilac izvršenja.

Strane u postupku imale su različita tumačenja na koji način rasporediti novac, odnosno namiriti potražioce, zbog čega je Osnovni sud u Prijedoru odredio vještaka koji je predložio način raspodjele novca, a na osnovu kojeg je sud donio rješenje i isplatio novac, bez dostavljanja nalaza vještaka stranama u sporu i bez zakazivanja ročišta, kako su strane u sporu očekivale.

Od 2006. godine “Impro” je u većinskom vlasništvu banjalučkog preduzeća “Orion tri”, koje je na slobodnom berzanskom poslovanju kupilo 56,34 odsto akcija ove mesne industrije. Od 4. aprila 2011. godine preduzeće je u stečaju.

U avgustu je policija Okružnom tužilaštvu Banjaluka podnijela izvještaj protiv Siniše Sukare koji je osumnjičen da je od 2006. do 2010. godine, kao odgovorno lice u “Impru”, obavljajući funkciju predsjednika Upravnog odbora i direktora te firme, pribavio protivpravnu imovinsku korist za preduzeće “Orion tri” iz Banjaluke, oštetivši “Impru” za najmanje pet miliona KM.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!