Capital.ba

Njemački izvoz pao u julu

04.09.2022. / 11:00

BERLIN – Njemački izvoz pao je u julu prvi put u četiri mjeseca, odražavajući smanjene isporuke u SAD i Rusiju, pokazali su preliminarni podaci statističkog zavoda.

carina bez papira

Foto: Pixabay

Izvoz je u julu prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima smanjen za 2,1 odsto u odnosu na juni, na 131,3 milijarde eura.

Pao je i uvoz, za 1,5 posto, na 125,9 milijardi eura. Vanjskotrgovinski bilans za juli iskazaoa je suficit od 5,4 milijarde eura, manji za 13 posto nego u junu. U julu prošle godine iznosio je 17,5 milijardi eura, prema podacima Destatisa. Na godišnjem nivou izvoz je porastao 14,3 posto, a uvoz za 29,3 posto.

U prvih sedam mjeseci vrijednost njemačkog robnog izvoza dosegnula je 886,9 milijardi eura, što je 13,4 posto više nego u istom periodu godine ranije, uprkos ratu u Ukrajini i padu izvoza u Rusiju, primjećuje agencija Dpa.

Posustala razmjena s Evropom

Njemačka je u trgovinske partnere u EU izvezla robu u vrijednosti od 73,4 milijarde eura ili jedan posto više nego u junu. Uvoz iz tu grupu zemalja smanjen je 1,2 posto, na 62,1 milijarde eura.

Vrijednost robe izvezene u zemlje eurozone iznosila je ukupno 51,2 milijarde eura, što je povećanje za 1,4 posto. Uvoz je pak smanjen 2,6 posto, na 41,9 milijardi eura.

Vrijednost izvoza u zemlje EU-a koje nisu u eurozoni zadržala se na niou iz juna i iznosila je 22,2 milijarde eura. Vrijednost uvoza porasla je pak za 1,9 posto, na 20,2 milijarde eura

Smanjen izvoz u SAD i Rusiju

Izvoz robe u zemlje izvan EU-a u julu se smanjio za 5,6 posto, na 58 milijardi eura. Uvoz je pao za 1,8 posto, na 63,8 milijardi eura. Najviše su njemačke kompanije izvozile u SAD, ali je vrijednost robnog izvoza pala za 13,7 posto u odnosu na juni, na 12,3 milijarde eura.

Izvoz u Rusiju smanjen je za 15,1 posto, na milijardu eura. Još je više pao uvoz, za 17,4 posto, na 2,9 milijardi eura, objavio je Destatis. Izvoz u Kinu, drugu najveću ekonomiju gotovo je stagnirao i iznosio je 8,9 milijardi eura.

Kina je bila i glavni izvor njemačkog uvoza, ali je njegova vrijednost pala 11,5 posto u odnosu na juni, na 15,1 milijardu eura. Smanjen je i uvoz iz SAD-a, za 7,6 posto, na 7,9 milijardi eura.

Hina

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!