Capital.ba

Nijemci “plavom kartom” uvoze radnike

09.02.2012. / 8:30

BERLIN, Takozvana “Plava karta“ počela je da se primjenjuje i u Njemačkoj gdje se privrednici odavno žale na nedostatak stručne radne snage.

Za Biljanu Stojanovsku Njemačka je “divna zemlja, divnih ljudi“. Ona je završila Mašinski fakultet u Skoplju. Ovog januara uspješno je odbranila i magistarski rad.
Još tokom studija pokušala je da pronađe posao u Njemačkoj, ali tek sada, kroz program “Blue card“, ima šanse da u tome i uspije.
Oni koji dobiju “plavu kartu“ ne podležu proverama da li za njihovo radno mjesto ima na raspolaganju kvalifikovanih državljana neke od zemalja EU. Takođe, nema problema ni sa dobijanjem dozvole boravka i dolaska ostalih članova porodice.
Prije nego što iskoristi “plavu kartu“, Biljana Stojanovska ipak mora da ispuni neke preduslove. Ona mora da pronađe firmu koja će da je zaposli. Do sada su njene šanse za to bile mnogo manje, jer su prednost prilikom zapošljavanja imali državljani zemalja EU.

Novi zakon trebalo bi da u prvi plan istakne stručnost kandidata za radno mjesto, a ne to odakle dolazi. Stojanovska bi osim toga morala da dobije obećanje budućeg poslodavca da će njena plata da iznosi najmanje 33.000 evra godišnje.

Ilona Rizen, ekspert pri Institutu njemačke privrede, smatra da je to realna zarada za početnika u toj struci. Ona dodaje da na njemačkom tržištu rada trenutno nedostaje 60 vrsta stručnjaka. Najviše se traže matematičari, informatičari, stručnjaci za prirodne nauke i za tehniku.

“Blue card“ nosi sa sobom i određene rizike. U slučaju otkaza se ta dozvola za rad i boravak može oduzeti ako se u roku od tri mjeseca ne pronađe novi posao. Ilona Rizen smatra da je to vrlo kratak rok. I njemačkim stručnjacima je ponekad potrebno više vremena dok se snađu i pronađu novo radno mjesto. Biljana Stojanovska je ipak optimista. Ona je spremna na taj rizik.

U svakom slučaju mora još da se potrudi i bolje nauči njemački jezik, koji trenutno slabo govori. Zašto se onda opredijelila baš za Njemačku? Kaže da tu zemlju poznaje od ranije i dodaje: “To je stabilna država, s odličnim uslovima za život i rad. Osim toga, sviđaju mi se disciplina, tolerancija i privredni napredak“.
“Blue card“ trebalo bi da olakša dolazak stručne radne snage u države EU. Da bi ta mogućnost bila i ostvarljiva potrebno je da Njemačka što brže usvoji zakon koji bi bio u skladu sa odredbama EU usvojenim još 2009. Termin za raspravu i usvajanje zakona u njemačkom parlamentu još nije poznat. Vlada u Berlinu u svakom slučaju računa da će godišnje tu mogućnost iskoristiti oko 3500 ljudi, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!