Capital.ba

Nije privatizovano nijedno preduzeće

03.06.2011. / 8:20

BANJALUKA, Od 17 preduzeća, koja su od početka godine u ponudi za privatizaciju u Republici Srpskoj, još nijedno nije privatizovano.

U Investiciono-razvojnoj banci RS kažu da tržište nije pokazalo interes za ova preduzeća. U međuvremenu je Banjalučka berza blokirala trgovanje akcijama u četiri preduzeća, jer je u njima pokrenut stečajni postupak.
– IRB RS konstantno ažurira planove i u određenim vremenskim intervalima iznosi na prodaju određena preduzeća. Ekonomska situacija u većini tih preduzeća je veoma loša, što pokazuje primjer čestih stečajeva. Od početka 2011. godine samo iz portfelja Akcijskog fonda u stečaj ili likvidaciju je otišlo 18 preduzeća. Samo tržište pokazuje da su sredstva koja posjeduju investitori za ovakve vrste ulaganja veoma ograničena – naglašavaju u IRB-u.
Neprivatizovana preduzeća nalaze se u portfelju Akcijskog fonda RS, kojim upravlja IRB RS, a u portfelju se trenutno nalaze 354 preduzeća.
– Od tog broja 111 preduzeća je u stečaju, a 23 lokalne RTV stanice i 87 komunalnih preduzeća biće brisani iz portfelja, nakon što se prema posebnim zakonima njihov državni kapital prenese u vlasništvo jedinica lokalne uprave. Dakle, u portfelju realno imamo 133 preduzeća od kojih 11 odlukom Vlade RS do daljeg neće biti predmet privatizacije – naglasili su u IRB-u.
Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Radovan Rodić kaže da je u RS u posljednje vrijeme slab priliv direktnih stranih investicija i slab interes stranog kapitala za privatizaciju u RS.
– Jedan od razloga za to svakako je kriza i smanjene investicione aktivnosti. S druge strane, poslije desetak godina privatizacije ono što je više vrijedjelo već je privatizovano, a ostala su preduzeća koja su investitorima manje interesantna – naglasio je Rodić.
On kaže da se u idućem periodu privatizacija u RS može odvijati u dva pravca.
– Ako su preduzeća u problemima, po prirodi stvari pokreću se stečajni ili eventualno likvidacioni postupci i u okviru toga traže privatni vlasnici. Drugo rješenje je da Vlada RS pokuša da “ozdravi” ta preduzeća, poslije čega bi ih stavila u proces privatizacije, što je manje vjerovatno – kazao je Rodić.
Planom privatizacije za 2011. godinu obuhvaćena su 62 preduzeća, od kojih je u deset preduzeća u međuvremenu pokrenut stečajni postupak.
Raskidi ugovora
Otkad je IRB RS preuzela posao ovlašćenog prodavca državnog kapitala do danas raskinut je samo jedan ugovor o privatizaciji i to sa preduzećem GIK “Hidrogradnja” Pale.
– Ovaj sporazumni raskid, koji je trenutno u toku, rezultat je razgovora vođenih između Vlade RS, kupca, preduzeća i predstavnika sindikata preduzeća, a povodom veoma teške situacije u preduzeću. Sve strane su se složile da je najbolji izlaz raskid ugovora o privatizaciju, poslije čega bi uslijedila stečajna reorganizacija preduzeća – naglasili su u IRB-u. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!