Capital.ba

Ni Polson dolaru ne pomaže

01.07.2008. / 9:15

LONDON/NJJUJORK,  Izjava američkog ministra finansija Henrija Polsona da je “jak dolar u interesu SAD”, nije pomogla “zelenoj valuti” koja je i dalje zadržala labavu tržišnu poziciju prema evru i većini drugih snažnijih konkurenata.
  Evropsko tržište akcija je produžilo “silaznu putanju”, a većina tržišnih eksperata smatra da će tako biti sve dok su cijene nafte na rekordnom nivou.
  Evro je juče u kasnoj prijepodnevnoj trgovini na deviznoj berzi u Londonu vredio 1,5787 dolara, što je neznatno slabije u poređenju sa 1,5794 zabilježenih na kraju minule poslovne sedmice i to najdirektinije pokazuje da su efekti pomenute Polsonove izjave, date radio stanici “Eho Moskve” bili, suštinski, ništavni, ukazuju stručnjaci.
  Dolar , naime, gubi na vrijednosti zbog korjenitih slabosti američke ekonomije i vrijednost te valute ne mogu podići “verbalni komentari”, makar ih izricao i tako uticajan zvaničnik američke vlade kao što je Polson, ocjenjuju tržišni krugovi u Londonu.
  Američka valuta je, inače, juče izgubila 0,7 odsto pređašnje vrijednosti prema japanskom konkurentu i vredila je 105,39 jena, iako su neki analitičari u Njujorku tvrdili, početkom prošle sedmice,  da treba očekivati, u kratkoročnom razdoblju, jačanje “zelene valute” do nivoa od 110 “japanaca”.
  Evro je, kako navodi agencija Blumberg, ojačao prema dolaru oko 14 odsto u proteklih 12 mjeseci, a  krajem narednog kvartala bi mogao, opet, da “testira” ranije dostignuti rekordan nivo od 1,6019 dolara.
  Silaznoj korekciji na evropskom tržištu akcija kao da nema kraja, jer je na vodećim regionalnim efektnim berzama takav trend preovlađujući već bezmalo desetak dana, uz povremene i blage uzlazne korekcije.
  Glavni razlog što se produžava negativan trend na tržištu akcija analitičari pronalaze u rekordnim cijenama nafte, ali i globalnim bankarskim gubicima koji sada dostižu oko 400 milijardi dolara, a mogli bi da se uvećaju i na bilion dolara do kraja ove godine.
  Na udaru su juče, kao i prethodne sedmice, bile prvenstveno akcije velikih finansijskih organizacija, a takođe i hartije proizvođača automobila i avioprevoznika.
  

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!