Capital.ba

Nezavršeni pregovori sa Ukrajinom, Brazilom i SAD

29.04.2014. / 6:10

SVETSKa TRGOVINSKA ORGANIZACIJA - LOGO - wtoBEOGRAD, Uslovi o priključenju Srbije Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) uspješno su ispregovarani sa većim dijelom zemalja članica STO, ali pregovori nisu završeni sa Ukrajinom, Brazilom i SAD, istakao je juče potpredsjednik Privredne komore Srbije (PKS), Mihailo Vesović.

On je podsjetio, na otvaranju dvodnevne radionice “Sporazum o olakšavanju trgovine STO”, da Srbija još nije članica te organizacije, ali da se veliki dio procedura već primjenjuje, mada su one na graničnim prelazima i dalje dugotrajne, što usporava trgovinu i podiže troškove.

Prema njegovim riječima, sa tim problemima suočene su uglavnom manje razvijene zemlje sa slabom transportnom infrastrukturom i poznavanjem procedura.

Proces pregovora o pristupanju Srbije STO-u, započet je 2005. godine, a pored aktivnosti na multilateralnom nivou u domenu usaglašavanja spoljnotrgovinskog sistema zemlje sa međunarodnim pravilima, proces pristupanja je obuhvatio i bilateralne pregovore o pristupu tržištu robe i usluga sa nizom zainteresovanih članica.

U prezentacijama je bilo riječi o novoj inicijativi u okviru STO baziranoj na Deklaraciji sa multilateralnih pregovora u Dohi iz 2004., a konkretizovanoj u formi multilateralnog Sporazuma za olakšavanje trgovine na ministarskoj konferenciji održanoj na Baliju u Indoneziji decembra 2013. godine.

Uočeno je da su STO-u potrebne određene promjene i rješenja, kako bi se prilagodila promjenama u svjetskoj trgovini i omogućila lakše poslovanje malih i srednjih kompanija, prije svega, u nedovoljno razvijenim zemljama.

Vesović je naveo da su posebno pogođena mala i srednja preduzeća koja nemaju dovoljno kapaciteta za komplikovane procedure, što ih čini nekonkurentnim.

Zato je u okviru STO pokrenuta inicijativa za donošenje Sporazuma za olakšavanje trgovine, sa očekivanjem da pravila i procedure učini transparentnim i dostupnim svima koji su uključeni u ove procese, a posebno malim i srednjim kompanijama.

On je istakao da je važno da se sagleda do koje mjere su uzeti u obzir problemi u međunarodnom poslovanju, posebno MSP, i da se preko komorskog sistema pošalje vladi mišljenje.

“Mi za to raspolažemo mogućnostima kroz članstvo u svjetskom lancu komora koje čine, prije svega, Evropska asocijacija komora sa sjedištem u Briselu i Međunarodna trgovinska komora sa sjedištem u Parizu”, kazao je Vesović i dodao da su tu i institucije koje očekuju ovakve inpute od PKS.

Radionicu su organizovali Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija i PKS, u saradnji sa Projektom logistika u trgovini zapadnog Balkana, koji sprovodi Međunarodna finansijska korporacija (IFC), kao i Državnim sekretarijatom za ekonomske poslove Švajcarske i Ideas Centrom iz Ženeve. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!