Capital.ba

Nema više „štimanja“ poslova preko pumpe u Čajniču

23.07.2021. / 7:50

BANJALUKA – Nakon što je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH, zbog favorizovanja kompanije „Nestro Petrol“, poništila nabavke goriva za Narodnu skupštinu Republike Srpske i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, u tim institucijama pokrenuli su nove postupke kojima se manje guši konkurencija.

gorivo

FOTO: Pixabay

Naime, za razliku od prethodnog puta, predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović i ministar poljoprivrede Boris Pašalić sada od dobavljača ne traže da, između ostalog, ima benzinsku stanicu u Čajniču.

Preko ove male lokalne zajednice u ranijim nabavkama su eliminisani svi naftaši osim „Nestro Petrola“, koji jedini ima pumpu u toj opštini.

Napominjemo da je ugovorni organ po zakonu dužan da uspostavi pravičnu i aktivnu konkurenciju ponašajući se jednako i nediskriminirajuće, što nije bio slučaj u pomenute dvije nabavke.

Tako sada Narodna skupština RS kao mjesto isporuke navodi 37 gradova i opština u Srpskoj, a na tom spisku nema opštine Čajniče.

Procijenjena vrijednost nabavke je 85.400 KM, a gorivo se nabavlja za period od godinu dana.

Podsjećamo, stari tender je oborila firma „Naftaco“, a Kancelarija za razmatranje žalbi je obavezala Skupštinu da raspiše novu javnu nabavku u kojoj treba da dobije što veći broj ponuda iz kojih će izabrati najpovoljniju.

I ministar Pašalić se povinovao odluci Kancelarije za razmatranje žalbi BiH.

U novom tenderu traži pumpe u Istočnom Sarajevu, Brodu, Prijedoru, Gradišci, Banjaluci, Doboju, Bijeljini, Sokocu i Trebinju. Čajniče više nije na tom spisku.

Kažu kako su tražene lokacije neophodne s obzirom na resornu nadležnost Ministarstva i aktivnosti zaposlenih u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, a koji su često na terenu.

Terenske aktivnosti podrazumijevaju višednevne radne zadatke i zadržavanja na predviđenim lokacijama. Uzorkovanje mlijeka  vrši se na imanjima i gazdinstvima u ruralnim i nepristupačnim područjima, stoga je za kontrolne asistente nužna šira rasprostranjenost benzinskih stanica radi mogućnosti usputnog točenja goriva“, stoji u tenderskoj dokumentaciji.

U istoj se dodaje kako su benzinske stanice u Gradišci, Brodu i Bijeljini neophodne zbog blizine graničnih prelaza i čestih inostranih putovanja.

Inače, novim tenderom Ministarstvo kupuje 50.000 litara dizela i 4.000 litara benzina. Procijenjena vrijednost goriva je 110.000 maraka bez PDV-a.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Nema više „štimanja“ poslova preko pumpe u Čajniču

    1. Pero

      Protiv sam bilo kakvog štimanja na tenderima, ali iza Naftaco stoji Hifa group. Ulaskom na tržište Republike Srpske Hifa je već preuzela manje benz. pumpe i sada napada veće sisteme tipa Nestro, Nešković itd. Preuzimanje ovog biznisa od strane firme iz FBIH je takođe gubitak jednog dijela nezavisnosti Republike Srpske.

      • Mito

        Nezavisnost se izgubila kad smo pali u dužničko ropstvo.
        Bez zajmova i kredita RS više ne može.
        A glavno pitanje je ko nas je do ovoga doveo?
        Kako to da za softvere daju milione i da za to para uvijek ima?
        Kolike su plate radnicima koji prave softvere i gdje je ostatak para?
        Kakva nezavisnost, ako prosiš po familiji (Srbija), a već si se zadužio kod svih koji bi ti mogli nešto pozajmiti.