Capital.ba

Neizvjesno postizanje dogovora između grčkih povjerilaca

09.05.2016. / 18:28

atina1ATINA, Postizanje dogovora danas između grčkih povjerilaca je neizvjesno zbog podjela koje postoje između predstavnika evrozone i Međunarodnog monetarnog fonda.

Ministri finansija evrozone započeli su ključne razgovore o deblokadi neophodnih sredstava i ublažavanju dužničkog tereta Grčkoj, samo nekoliko sati nakon što su poslanici u grčkom parlamentu usvojili nepopularne reforme, koje su zahtjevane od te zemlje u okviru paketa pomoći.

Na sastanku 19 ministara finansija u Briselu treba konačno da se zaključi dugo odlagana prva revizija masivnog spasilačkog paketa EU i MMF-a Grčkoj, trećeg po redu koji je ta zemlja dobila u posljednjih pet godina, i da počnu razgovori o smanjenju dužničkog tereta Atini, navodi agencija Frans pres.

Međutim, postizanje dogovora je neizvjesno, kako u pogledu toga koje mjere mora da preduzme grčka vlada kojoj su očajnički potrebna finansijska sredstva, tako i u pogledu potrebe za ublažavanje tereta duga.

Sastanak u Briselu dolazi posle masovnih javnih protesta u Atini protiv novih usvojenih mjera štednje u toj zemlji.

Demonstranti su juče u Atini bacali zapaljive bombe, a policija je upotrebila suzavac kako bi rasterala desetine hiljada Grka koji su izašli na ulice u znak protesta zbog povećanja poreza i penzionih reformi koje je odobrio parlament.

Grčka je “ispunila obaveze” koje je preuzela u julu prošle godine kako bi obezbjedila sljedeću tranšu iz paketa pomoći “teškog” 86 milijardi evra, rekla je portparolka vlade u Atini Olga Gerovasili, dodajući da je “sada važno da u evrogrupi prvi put bude razmotreno pitanje duga”.

Završetak prve revizije bi deblokirao oko 5,4 milijardi evra, koje su Grčkoj potrebne za otplatu velikih rata duga Evropskoj centralnoj banci (ECB) i MMF-u u julu, kao i da pokrije svakodnevne državne poslove.

Francuski ministar finansija Mišel Sapen je rekao da se nada “najboljem” od ovog sastanka evrogrupe, koju čine ministri finansija 19 zemalja koje koriste jedinstvenu valutu, evro.

U zvaničnom dnevnom redu, evrogrupa je navela da će raspravljati o “postignutiom napretku” Grčke u izvršavanju preuzetih obaveza.

Dodaje se da će “takođe biti razmatrano moguće olakšavanje duga”, uprkos protivljenju njemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea, najuticajnijeg člana evrogrupe.

Međutim, u Njemačkoj je vicekancelar Zigmar Gabrijel izjavio da je došlo vreme da se razmotri grčki javni dug, koji je otprilike dostigao dvostruki iznos godišnje proizvodnje privrede.

“Svi znaju da grčki narod ne može da nosi taj teret duga”, rekao je Gabrijel, koji je i lider socijaldemokrata, stranke koja je koalicioni partner Šojbleovih demohrišćana.

Na dnevnom redu sastanka evrogrupe biće i zahtjev kreditora Atini za sprovođenje dodatnih reformi u slučaju da ne ostvari budžetske ciljeve u 2018. godini, kome se Grčka oštro protivi.

Takozvane “vanredne mjere” su ključni zahtjev MMF-a, pošto je Fond skeptičan u pogledu ispunjenja ciljeva zvanične Atine.

Direktorka MMF-a Kristin Lagard je upozorila da postoji “značajan jaz” u ponuđenim grčkim reformama, i takođe je optužila Evropljane zbog nerealnih zahtjeva prema Atini.

Međunarodni monetarni fond, međutim, snažno podržava smanjenje tereta grčkog duga, što je, prema ocjenama Fonda, ključni uslov za vraćanje grčke ekonomije na zdrave temelje.

Grčki ministar finansija Euklid Cakalotos pozvao je evrozonu da odustane od zahtjeva za implementacijom dodatnih reformi, dok je grčki premijer Aleksis Cipras obećao da će se ministri finansija evrogrupe danas baviti smanjenjem tereta grčkog duga. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!