Capital.ba

Industrijska proizvodnja u Srpskoj lani povećana za 12,1 odsto

24.02.2022. / 15:37

BANJALUKA – Ukupna industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u periodu januar-decembar lani bilježi rast od 12,1 odsto u odnosu na isti period 2020. godine, navodi se u informaciji koju je danas usvojila Vlada Srpske.

industrijska proizvodnja

Izvor: Nezavisne novine

Iz Biroa Vlade Srpske je saopšteno da informacija sadrži opšti pregled stanja, osnovne makroekonomske i pokazatelje poslovanja industrije sa akcentom na prerađivačku industriju i njene sektore iz resorne nadležnosti Ministarstva privrede i preduzetništva – metalna i elektro industrija, drvna industrija i industrija tekstila, kože i obuće.

“Ukupna industrijska proizvodnja u 2021. godini bilježi rast od 12,1 odsto u odnosu na isti period 2020, i to područje vađenje ruda i kamena /rast od dva odsto/, prerađivačka industrija /11,5 odsto/, proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija /16,7 odsto/”, navodi se u saopštenju.

Prosječan broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji u 2021. godini iznosio je 58.816 i veći je za 1,38 odsto, odnosno za 803 zaposlena, u odnosu na 2020.

Prerađivačka industrija je u 2021. godini ostvarila izvoz veći za 30 odsto u odnosu na 2020, kao i veći uvoz za 24 odsto.

Pokrivenost uvoza izvozom prerađivačke industrije u 2021. godini iznosila je 72,6 odsto i veća je za 3,3 procentna poena u odnosu na 2020.

Vlada je danas usvojila plan izvođenja osnovnih geoloških istraživanja za 2022. godinu, kojim se definišu makroprojekti iz oblasti osnovnih geoloških istraživanja.

“A biće realizovani u skladu sa dugoročnim programom razvoja osnovnih geoloških istraživanja. Osnovna geološka istraživanja su poslovi od opšteg interesa za Srpsku, a sprovodi ih Republički zavod za geološka istraživanja”, navode iz Vlade.

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost na raspored sredstava za šume u 2022. godini u ukupnom iznosu od 4.000.000 KM.

Ova sredstva se raspoređuju za radove i aktivnosti u okviru proširene reprodukcije šuma – 3.720.000 KM, neplanirane mjere zaštite šuma koje mogu da prouzrokuju posljedice širih razmjera – 200.000 KM, te za razvoj lovstva u Republici u iznosu od 80.000 KM. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!